Chrupiąca zapiekanka z dyni
Dynie mają tę wielką zaletę, że z ich wartościowych składników odżywczych można korzystać nie tylko bezpośrednio po zbiorze, ale jeszcze jesienią i zimą. Wiele odmian bardzo dobrze się przechowuje, jeśli tylko możemy umieścić je w chłodniejszym pomieszczeniu (5-10 stopni C). Najlepiej, jeśli nasze zimowe zapasy pochodzą z własnej uprawy (około 10 dyń różnej wielkości wystarczy do urozmaicenia jesienno-zimowych posiłków). A 10 dyń możemy uzyskać z pięciu roślin – z pewnością warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie.
A co pysznego można przygotować z dyni? Np. chrupiącą zapiekankę na drożdżowym cieście.
Składniki
Ciasto drożdżowe
30 dag mąki pszennej (może być częściowo pełnoziarnista – np. 5 – 10 dag)
2 łyżki oleju rzepakowego
3 dag drożdży
1 łyżeczka cukru do sporządzenia zaczynu drożdżowego
Szczypta soli
Woda
Pozostałe składniki
60 dag twardej dyni (np. Uchiki Kuri, Blue Balet)
20 dag tłustego twarożku
15 dag sera pleśniowego, intensywnego w smaku, typu lazur
Pieprz
Sól
Listki tymianku
2 łyżki oliwy
2 łyżki nasion dyni
Na zdjęciu dynia Uchiki Kuri
Sposób wykonania
1. Spodem zapiekanki jest ciasto drożdżowe takie, jak przygotowujemy na pizzę. Do około 1 szklanki ciepłej (ok. 40 stopni C) wody dodajemy łyżeczkę mąki i łyżeczkę cukru, a następnie mieszamy i dodajemy rozkruszone drożdże. Czekamy, aż zaczyn wyrośnie. W misce lub na stolnicy przygotowujemy mąkę i olej, dodajemy szczyptę soli. Aby ciasto dobrze rosło, wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, a w pokoju powinno być więcej, niż 20 stopni C – ciasto drożdżowe lubi ciepełko. Gdy zaczyn wyrośnie, dodajemy go do przygotowanych składników i wyrabiamy miękkie, ale odchodzące od palców ciasto. Czasami w trakcie wyrabiania trzeba dolać trochę ciepłej wody – gdy ciasto za gęste, albo dosypać mąki, gdy zbyt rzadkie. Gotowe ciasto dzielimy na części, wałkujemy i układamy na blasze do pieczenia (najlepiej na papierze).
2. Dynię myjemy i kroimy na cienkie paski (ok. 1 cm grubości). Usuwamy pestki. Na rozgrzanej patelni, z dodatkiem oliwy podsmażamy po kilka minut z każdej strony – trzeba uważać, aby nie przypalić miąższu.
3. Twarożek mieszamy z pieprzem i solą, przyprawiamy do smaku.
4. Wyrośnięte ciasto drożdżowe smarujemy warstwą twarożku, na którym układamy przysmażoną dynię. Posypujemy rozkruszonym serem pleśniowym, tymiankiem i ziarnami dyni.
5. W piekarniku rozgrzanym do 210 stopni C pieczemy około 15 minut.
Smacznego!