Chelsea Flower Show 2014 – Wielki Pawilon

0

Chelsea Flower Show to nie tylko ogrody pokazowe, o których pisałam wcześniej. To także, a może przede wszystkim Wielki Pawilon – królestwo szkółkarzy i florystów, czyli miejsce, gdzie toczy się prawdziwe życie, gdzie oglądamy tysiące przeróżnych roślin, które w każdej chwili można kupić do swojego ogrodu. 

Bogate tradycje ogrodnicze i niezakłócony rozwój brytyjskich rodzinnych firm szkółkarskich nie tylko przez dziesiątki, ale i setki lat widać na każdym kroku. Zasobne stoiska przyciągają wzrok i zaciekawiają zaskakującymi pomysłami. Zdecydowana większość wystawców prezentuje kwitnące rośliny. Niektórzy zaaranżowali nawet specjalne, tymczasowe ogrody lub nietuzinkowe kompozycje florystyczne. Jak zwykle zachwycały urodą róże z kolekcji Davida Austina i …uroczyście nakryty stół udekorowany bukietami tych wonnych kwiatów.

 

David Austin Roses

Kompozycja na stoisku David’a Austin’a

 

Jak co roku można było podziwiać kilka niezmiernie bogatych ekspozycji z kwiatami cebulowymi, m.in. Avon Bulbs i Bloms Bulbs, a także przyciągające szeroką paletą barw stoiska z pelargoniami, złocieniami, pachnącymi groszkami, fuksjami, storczykami, alstromeriami… Bardzo pięknie prezentowały się kompozycje z uprawianych w ogrodzie sukulentów, a także niezliczone odmiany kwitnących kaktusów. Wśród majestatycznych bylin zachwycały piwonie, także krzewiaste, strzeliste łubiny, naparstnice i ostróżki czy kolekcja irysów. Miłośnicy ‘zielonego’ mogli wybierać wśród wielu odmian traw, funkii czy żurawek.

 

Piwonie

Stoisko z piwoniami

Wśród ekspozycji, jak co roku, wyróżniało się stoisko organizacji wspierającej brytyjskich farmerów (NFU). Wystawcy, w układzie kolorystycznym, od bieli do ciemnej purpury, zaprezentowali kilkadziesiąt kompozycji składających się z kwiatów, owoców i warzyw. Zestawienia były tak ciekawe, a prezentowane płody tak dorodne, ze trudno było oderwać od nich oczy.

 NFU

 

Na Chelsea Flower Show jest również sporo egzotyki. W tym roku można było np. obejrzeć stoisko przygotowane przez wystawców z Republiki Południowej Afryki przedstawiające typową roślinność ozdobną tego kraju. Bardzo bogato prezentowało się również stoisko Tajlandii zbudowane z tysięcy kwiatów storczyków.

 

 RPA

Egzotyka z RPA

Na Wystawie co roku odbywa się także konkurs piękności, w którym biorą udział nowe odmiany roślin ozdobnych i użytkowych wprowadzone ostatnio na rynek. W tym sezonie pierwsze miejsce zdobyła różowa, pełna hortensja, 'Miss Saori’, której zdjęcie prezentujemy poniżej.

 Miss Saori

Roślina Roku 2014

 

Przeczytaj także: Chelsea Flower Show 2014 – ogrody pokazowe.

Zobacz również: Galerię Wielki Pawilon

You might also like More from author

Leave A Reply