Balkon cały w kwiatach (cebulowych)

0

Zwykle na przedwiośniu krystalizują się już nasze plany odnośnie letnich nasadzeń. oczami wyobraźni  widzimy zdrowe i dorodne rośliny na rabatach kwiatowych i w balkonowych donicach. Choć wydaje się, że przy tworzeniu kompozycji na taras lub balkon pracy  nie jest dużo, to jednak nie jest to proste zadanie. Dysponując mocno ograniczoną powierzchnią musimy osiągnąć taki efekt, jak w przestronnych ogrodach. Często wiąże się to z okresową wymianą zastosowanych roślin pojemnikowych – bo przecież na rośliny, które przekwitły, na balkonach nie ma miejsca.

W aranżacjach pojemnikowych, oprócz standardowych pelargonii, fuksji czy surfinii dobrze sprawdza się również wiele roślin cebulowych.

Sklep Na Ogrodowej

W donicach sadzimy najczęściej różne odmiany begonii, ale pięknie będą wyglądać również niskie lub nawet wyższe lilie, eukomisy, pacioreczniki i oczywiście niewysokie dalie. Te proste i popularne rośliny wydadzą się bardzo efektownie, jeśli postawimy na stylowe i przemyślane kompozycje, a zrezygnujemy z pięknych, ale niezbyt pasujących do siebie odmian. Poniżej kilka podpowiedzi, jak obsadzić donice i uzyskać wyjątkowy efekt.

Balkony w stylu vintage

Balkon w stylu vintage. Fot. ibulb

Wybieramy odmiany, których kwiaty mają mocne i ciepłe barwy. Pięknie wyglądają begonie  o zwieszających się pędach. Kolory możemy mieszać. I nie zapominamy o stylowych donicach – tutaj sprawdzą się stare, metalowe wiadra, beczki i inne pojemniki w stylu retro.

Trudna uprawa w wiszących pojemnikach. Fot. ibulb

Jeśli decydujemy się na umieszczenie roślin także w wiszących pojemnikach, to pamiętajmy o poświęceniu im szczególnej uwagi – ze względu na możliwość użycia tylko małych donic, te rośliny trzeba bardzo często podlewać i dokarmiać. W upały podlewamy nawet dwa – trzy razy dziennie.

Balkony nowoczesne

Efekt chłodnej nowoczesności najłatwiej osiągnąć stosując zestawienia jednobarwne, albo składające się z dwóch dominujących barw. Do śnieżnobiałych  kompozycji możemy użyć  begonii, eukomisu jesiennego, lilii, ismeny i niskich odmian dalii. Pięknie będą wyglądać również kalle albo delikatne botaniczne mieczyki. Jeśli chcemy, aby donica była dekoracyjna przez cały sezon, pamiętajmy, że trzon kompozycji powinny tworzyć rośliny kwitnące do mrozów, czyli begonie i dalie.

Kompozycja w bieli. Fot. ibulb

Niestety dobrze dobrane rośliny to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważna jest prawidłowa ich pielęgnacja przez cały sezon – bo tylko wtedy będą zdrowo rosły i pięknie kwitły.

 

You might also like More from author

Leave A Reply