Sadzimy rośliny cebulowe w donicach

1

Większość roślin cebulkowych świetnie daje sobie radę w donicach, skrzynkach balkonowych oraz wiszących koszach kwiatowych. Wystarczy jesienią kupić ulubione tulipany, narcyzy czy szafirki i posadzić je według kilku ogólnych zasad ogrodniczych. Bez względu na wielkość ogrodu, tarasu czy balkonu – każdy z nas może mieć kolorową wiosnę.

Cebulki do nasadzeń jesiennych kup w Sklepie NaOgrodowej.

Sklep Na Ogrodowej

Kiedy sadzimy cebulki w donicach?

Cebulki kupujemy już we wrześniu, ale w donicach najlepiej jest je sadzić w październiku i listopadzie, w zależności od pogody. Obsadzając donice, które planujemy wystawić do ogrodu dopiero na wiosnę – w mroźne dni możemy schować się do szklarni, ogrodu zimowego czy garażu i spokojnie wykonywać czynności sadzenia w dodatnich temperaturach. Jeśli obsadzamy pojemniki ogrodowe znajdujące się na stałe na zewnątrz, to będziemy ograniczeni minusowymi temperaturami  (w zamarzniętej glebie nic nie posadzimy). 

 

Jak sadzimy cebulki w donicach?

Cebulki w donicach najlepiej jest sadzić w systemie wielowarstwowym, który czasami nazywany jest 'lasagne’. Dzięki tej metodzie wiosną pojemniki będą wyglądały naprawdę imponująco i będą ozdobne nawet przez kilka miesięcy. Na samym dole umieszczamy cebulki największe: tulipany i narcyzy, a wyżej te mniejsze: szafirki, iryski, krokusy, małe odmiany narcyzów i tulipanów. W ten sposób można mieszać gatunki i odmiany. Najlepiej jest zadbać o to, aby wśród nich znalazły się zarówno rośliny kwitnące na samym początku wiosny (np. marcowe tulipany), jak i w drugiej połowie maja (późne tulipany pojedyncze).  Możemy sobie pozwolić na takie zgęszczenie roślin, ponieważ jest to obsadzenie typowo sezonowe – pod koniec wiosny donice są opróżniane, a rośliny oraz podłoże wymieniane. Ta metoda nie nadaje się do obsadzenia donic cebulami na wiele lat.

 

Wielowarstwowe obsadzenie donic cebulkami. Fot. BotanicStock

Wielowarstwowe obsadzenie donic cebulkami. Fot. BotanicStock

 

Jakie są podstawowe zasady sadzenia cebulek w donicach?

Cebulki potrzebują lekkiego, dobrze przepuszczalnego podłoża i nie znoszą stojącej wody. Jeśli podłoże, którego używasz wydaje Ci się zbyt ciężkie, to z łatwością możesz rozluźnić jej dodając grysiku, drobnego żwiru lub nawet piasku. Dodatkowo każda donica powinna mieć na dnie przynajmniej 2cm warstwę drenażu i oczywiście otwór w podstawie. Po posadzeniu cebulek donice zawsze podlewamy wodą bez nawozu.

 

Donice z cebulkami wiosną. Fot. K Bellingham

Donice z cebulkami wiosną. Fot. K Bellingham

 

Co robimy z donicami obsadzonymi cebulkami na zimę?

Donice możemy pozostawić na zewnątrz lub schować w szklarni, garażu czy innym ciemnym lub jasnym budynku, w którym temperatura nie spada poniżej zera stopni, ale też nie może być wyższa niż 8-9 stopni C. Jeśli donice będą schowane, to nie musimy już martwić się żadną dodatkową ochroną na zimę, lecz pamiętajmy o sprawdzaniu wilgotności podłoża: nie powinno być ono zbyt mokre, ale i nie można dopuszczać aby całkowicie wyschło, ponieważ cebulki potrzebują wody do rozwoju korzeni. Donice wstawione do pomieszczenia bez światła musimy po nowym roku bacznie obserwować i gdy pędy roślin osiągną już 10cm to powinny być wystawione na światło do ogrodu lub na balkon – to zazwyczaj dzieje się na przełomie lutego i marca.  Wiosną przy podlewaniu można zasilać płynnym nawozem ekologicznym. Donice pozostawione na zewnątrz trzeba ochronić przed mrozem. Podczas minusowych temperatur ucierpieć mogą cebulki oraz donice – szczególnie te zrobione z gliny. Tak więc po obsadzeniu donic podlewamy je bardzo skromnie – deszcze i mżawki swoje zrobią. Przed nadejściem mrozów nie chcemy, aby podłoże w pojemnikach było zbyt mokre, gdyż lód może rozsadzić nawet najsolidniejsze skrzynie. Donice najlepiej ochronić styropianem i otulić workiem jutowym lub agrowłókniną. Wczesną wiosną do donic można dosadzić bratki, niezapominajki lub stokrotki, a przy podlewaniu zasilać płynnym nawozem ekologicznym.

 

You might also like More from author

1 Comment

Leave A Reply