Ziołowa apteka
Przełom wiosny i lata to czas zbierania wielu ziół, które właśnie wtedy są świeże i aromatyczne. Dziko rosnące zioła można wykorzystać w kuchni i do leczenia drobnych dolegliwości. Oczywiście nie zalecamy samodzielnego poszukiwania rozwiązań na wszystkie problemy zdrowotne, ale przygotowanie aromatycznej mieszanki ziół na zdrową, zimową herbatkę jest w zasięgu każdej osoby lubiącej naturę. Wiele ziół występuje powszechnie na terenie całego kraju i zwykle są nam dobrze znane, wystarczy po nie wyciągnąć rękę. W czerwcu warto zebrać i ususzyć następujące dzikie rośliny i owoce:
Białe kwiaty czarnego bzu (Sambucus nigra) – mają działanie napotne, moczopędne, wykrztuśne, rozkurczowe. Napary z kwiatów bzu stosujemy przy grypie, przeziębieniu, zaburzeniach przemiany materii. Do suszenia ścinamy w pełni rozkwitnięte baldachy kwiatów, suszymy w rozwieszone na sznurkach. Po wysuszeniu oddzielamy same kwiaty, które są doskonałym surowcem zielarskim.
Liście poziomek (Fragaria vesca) – po wysuszeniu są bardzo kruche, mają lekko gorzkawy smak i przyjemny zapach. Napary z suszonego ziela działają regulująco na przemianę materii, stosuje się je przy zaburzeniach żołądka, wątroby i śledziony. Liście poziomkowe to także bardzo dobry dodatek do ziołowych herbatek smakowych. Zbieramy je w czasie kwitnienia poziomek obrywając nie więcej niż jeden lub dwa liście z każdej rośliny (aby jej nie osłabić).
Płatki dzikiej róży (Rosa canina) – choć więcej właściwości leczniczych wykazują owoce tej rośliny, to do sporządzenia aromatycznej herbatki przydadzą się również jej kwiaty. Suszymy je w temperaturze pokojowej, potem przechowujemy w szczelnie zamkniętym naczyniu, aby zatrzymać różany aromat. Świeże płatki mogą służyć również do sporządzania konfitur, jednak aby uzyskać kilogram takiego surowca trzeba się sporo natrudzić.
Kwiat lipy (Tilia) – zbieramy całe kwiatostany z tzw. podsadką (małym żółtawym listkiem zrośniętym z łodygą kwiatową). Suszymy rozłożone cienką warstwą w temperaturze pokojowej. Napary z kwiatu lipy stosujemy w chorobach gorączkowych, nieżytach dróg oddechowych, grypie, w stanach pobudzenia nerwowego i przy migrenie. Napar dodajemy również do relaksujących kąpieli i płukania włosów.
Rumianek (Matricaria chamomilla) to stosowany od niepamiętnych czasów lek o działaniu kojącym, odkażającym i przeciwzapalnym. Napary z rumianku używane są zewnętrznie do kąpieli lub w postaci okładów, do przemywania i płukania zmienionych chorobowo miejsc na skórze i w jamie ustnej. Herbatki z rumianku stosowane wewnętrznie pomagają przy zaburzeniach żołądkowych i mają lekkie działanie uspokajające. Do suszenia zbieramy całe rumiankowe kwiaty.
Zioła to wspaniałe uzupełnienie każdej diety wspomagające siły witalne organizmu. Często pomagają usunąć drobne dolegliwości zdrowotne bez konieczności użycia farmaceutyków. Jeśli możemy poświęcić chwilę na ich zbieranie, to warto ten czas wykorzystać i cieszyć się smakiem i dobroczynnym oddziaływaniem ziołowych herbatek przez cały rok.