Witaminy własnej produkcji

0

Zima i wczesna wiosna to okres, kiedy najtrudniej pozyskać z pożywienia pełny zestaw witamin i mikroelementów. W tym czasie nie zerwiemy z grządki dojrzałej truskawki czy  porzeczki, nie przywieziemy prosto z działki pachnących pomidorów i świeżych ogórków. Dostęp do wielu warzyw i owoców jest trudniejszy ze względu na wyższą cenę, a na dodatek ich jakość i smak często pozostawia wiele do życzenia. Mimo to jest prosty sposób, aby nawet w tym trudniejszym okresie pozyskiwać wartościowe składniki odżywcze z zieleniny. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na domową uprawę kiełków i uwierzyć, że te niepozorne zaczątki roślin to bogate źródło witamin i mikroelementów.

Kiedy można wysiewać nasiona na kiełki?
Kiełki możemy pozyskiwać w dowolnym czasie, choć naturalnym okresem wydaje się późna jesień, zima i wiosna, kiedy ogrodowe zasoby pożywnej zieleniny nie są już lub jeszcze dostępne. Uprawy kiełków nie warunkuje ilość dostępnego światła słonecznego, uzyskamy je nawet w najkrótsze dni roku.

Jakie nasiona nadają się na kiełki?
Podstawowy zestaw nasion wysiewanych na kiełki to rzodkiewka i rzeżucha (ostre w smaku), fasola mungo (łagodna, wyśmienita), soja czy lucerna, ale w ten sposób uprawiać  można także wiele innych warzyw i zbóż, m.in. różnorodne fasole, soczewicę, słoneczniki, kapustę, buraki, brokuły, pszenicę.

Skąd pozyskać odpowiednie nasiona?
Nie wszystkie dostępne nasiona można wykorzystać do domowego kiełkowania. Nasiona sprzedawane w sklepach ogrodniczych i przeznaczone do siewu nie nadają się do kiełkowania, ponieważ mogą być zaprawiane środkami owado – i grzybobójczymi, które nie zaszkodzą w przypadku spożywania płodów uzyskanych z uprawy, ale mogą być niezdrowe przy bezpośrednim spożyciu nasion. Do uprawy kiełków nadają się jedynie specjalnie oznaczone nasiona, na  opakowaniu których znajduje się informacja, że takie ich wykorzystanie jest możliwe. Nasiona pochodzące ze sklepów spożywczych (takie jak np. fasola) mogą być kiełkowane bez ograniczeń, o ile tylko zachowały zdolność do rozwoju (z pewnością nie wykiełkujemy np. łuskanego grochu).

W jaki sposób uprawiać nasiona na kiełki?
Po zdobyciu nasion pierwszym krokiem w uprawie kiełków jest wybór właściwego naczynia. Powinno być z bezbarwnego szkła lub plastiku, przepuszczającego światło. Wersja minimum to czysty słoik z nakrętką, ale można też kupić specjalne naczynia do kiełkowania składające się z kilku nastawianych na siebie szklanych lub plastikowych pojemników. Nasiona przeznaczone do kiełkowania należy dokładnie wypłukać, a następnie zalać wodą na okres od trzech godzin (drobne nasiona) do nawet dwunastu godzin (grube fasole). Po upływie tego czasu odsączamy je z wody (ale niezbyt dokładnie) i wsypujemy do szklanego naczynia przeznaczonego do uprawy, najlepiej na ciepłym parapecie. Warstwa nasion nie może być zbyt gruba, ponieważ w trakcie rozwoju młode roślinki będą potrzebowały dostępu do światła słonecznego. Naczynie, w którym umieszczamy kiełki powinno być przykryte, aby woda nie odparowała za szybko. Przez następne dni nasiona należy przynajmniej dwa razy w ciągu dnia przepłukać wodą, ale w naczyniu nie powinno zostać jej ani zbyt dużo (zanurzone w wodzie nasiona zaczną gnić), ani zbyt mało (przesuszone zwiędną). Gdy nasiona wykształcą korzeń i wypuszczą pierwsze listki (trwa to zwykle od 3 do 6-8 dni) są już gotowe do spożycia.

Jak wykorzystać kiełki?
Można je zjadać na surowo dodając do wszelkich sałat i sałatek ze świeżych warzyw lub bezpośrednio do kanapek. Kiełki o ostrym smaku dobrze smakują jako dodatek do twarożków i różnorodnych past rybnych i jajecznych. Można je również stosować do sosów uzupełnianych warzywami, zup i potraw mięsnych.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply