Wianek z mchem i świeczką

0

Wianki są świetną dekoracją na każdą okazję. Naturalne kompozycje okolicznościowe często przygotowywane są na bazie wianka, który można wykonać z przeróżnych materiałów. Mimo, że taka forma jest bardzo popularna i wydaje się, że opatrzona, to jednak o jej ostatecznym wyrazie zadecydują elementy dekoracyjne i nasza artystyczna dusza. W rezultacie nie ma dwóch takich samych wiankowych dekoracji, a każda własnoręcznie zrobiona praca odzwierciedla nasze poczucie piękna.  

 

Do przygotowania wianka będą potrzebne:

• słoma lub miękkie, niełamliwe gałązki (np. z brzozy czy wikliny) – zrobimy z nich solidną bazę w kształcie okręgu, do której będziemy mocować elementy ozdobne.

• mocna nić lub żyłka i drut do przyczepienia ozdób

• materiał – tło na wianek, np. wysuszony mech leśny, gałązki jodłowe lub świerkowe, gałązki z bukszpanu, zasuszone liście itp.

• indywidualne, różnorodne elementy dekoracyjne, np. zróżnicowane kolorystycznie gałązki zimozielonych krzewów (np. różne odcienie zieleni), szyszki, zasuszone owoce, trawy i kwiaty,  można je również pomalować dla lepszego efektu. Możemy zastosować także żywe kwiaty, jednak wtedy warto umieścić je w małych, florystycznych fiolkach z wodą.

 

 Naturalny wianek z mchu.

 

Wiele ciekawych ozdób możemy zgromadzić bez większego wysiłku zbierając przez lato i jesień rośliny nadające się do suszenia lub, jeśli jeszcze w tym sezonie o tym zapomnieliśmy, kupując w sklepie florystycznym.

Wykonanie wianka zaczynamy od ścisłego zwinięcia słomy lub gałązek i starannego obwiązania tego bazowego materiału nicią lub żyłką. Potem przytwierdzamy drutem materiał tworzący tło i na koniec elementy dekoracyjne. Prawda, że proste? Oczywiście trochę wprawy się przyda, ale ostatecznie uzyskamy oryginalną, naturalną dekorację (bez zaśmiecającego nasz świat plastiku) i poczucie satysfakcji z wykonanej pracy. A jeśli jeszcze pracę tę wykonamy wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi – to chyba będzie to największa korzyść z całego przedsięwzięcia.

 

Zobacz także jak wykonać prosty wianek ze zboża.

 

You might also like More from author

Leave A Reply