Szałwia lekarska – wyjątkowo uniwersalna roślina

0

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to niezwykle uniwersalna roślina, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów w ogrodzie i na balkonie. Jej uroda, właściwości dekoracyjne i użytkowe, a także niskie wymagania uprawowe sprawiają, że nawet początkujący ogrodnicy mogą z powodzeniem uprawiać tę wyjątkową roślinę na swoich grządkach i czerpać z jej rozlicznych właściwości.

Szałwia lekarska to okazała bylina o półzdrewniałych pędach, która dobrze się rozwija i zimuje bez większego problemu w naszych warunkach klimatycznych. Osiąga około 60 – 70 cm wysokości, rozrośnięte egzemplarze przyjmują formę niewielkiego krzewu. Preferuje stanowiska o glebach wapiennych, ale udaje się również na glebach obojętnych lub lekko kwaśnych. Ważne, aby ziemia była lekka i przepuszczalna. Nie wymaga intensywnego nawożenia – rośliny nieprzekarmione są bardziej zwarte i ładniej się prezentują. Nasiona szałwii wysiewamy w maju na rozsadnik wprost do gruntu. Wchody przerywamy, pozostawiając siewki w odległości 10 – 15 cm. We wrześniu młode rośliny możemy już przenosić na stanowiska docelowe. Szałwia pięknie wygląda już w pierwszym roku uprawy ze względu na dekoracyjne, skórzaste liście o szarozielonym odcieniu. W drugim roku po wysiewie pięknie zakwita na przełomie maja i czerwca.

Efektowne kwiaty szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska – roślina ozdobna
Szałwię możemy uprawiać zarówno w ogrodzie ziołowym jak i na reprezentacyjnych rabatach ozdobnych. Jest niezwykle dekoracyjna szczególnie w okresie kwitnienia, ale nie tylko. Jej piękne, szarozielone, owalne liście również mają walory dekoracyjne. Szałwię najlepiej uprawiać w grupie, rezerwując pod tę okazałą roślinę sporo miejsca. Gęsto posadzona może posłużyć do zadarniania miejsc wyjątkowo słonecznych – ponieważ świetnie czuje się w pełnym słońcu. Pędy szałwii przycinamy po kwitnieniu – o ile nie planujemy zbioru nasion. Dzięki temu roślina ładnie się rozkrzewi, a młode pędy rozkwitną w następnym roku. Sadząc szałwię na balkonie wybierzmy dla niej sporą donicę, a na zimę zabezpieczmy ją przed mrozem – pamiętając, że rośliny zimujące w donicach są narażone na przemrożenie bryły korzeniowej.

 

Ozdobne liście młodej szałwii

 

Szałwia lekarska – roślina zielarska
Jej liście zawierają wartościowe olejki, garbniki, kwasy organiczne i witaminy. Od wieków napary z szałwii lekarskiej stosowane są do zmniejszania stanów zapalnych w organizmie człowieka, pomagają przy leczeniu ran, wpływają korzystnie na układ trawienny. Susz z szałwii znajdziemy w wielu mieszankach zielarskich dostępnych w naszych aptekach.

Szałwia lekarska – roślina przyprawowa
Liście szałwii do celów kulinarnych zbieramy przed kwitnieniem. Na świeżo lub po wysuszeniu dodajemy do mięs, ryb, sałatek warzywnych, a nawet ciast i deserów.

Szałwia lekarska – roślina miododajna
Kwiatostany szałwii wabią rozliczne owady, które poszukują nektaru. W czasie kwitnienia wokół rośliny panuje duży ruch, ciągle słyszalne jest pracowite bzyczenie. Szałwia lekarska jest chętnie odwiedzana przez pszczoły i cechuje się dużą wydajnością miodową.

Szałwia lekarska – odmiany
W sprzedaży dostępne są również odmiany szałwii o kolorowych liściach – biało-różowo-zielonych i żółto-zielonych. Warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie jeśli najbardziej zależy nam na walorach dekoracyjnych tej ciekawej rośliny.

Szałwia lekarska Tricolor

 Szałwia lekarska 'Tricolor’

Szałwia lekarska Aurea

Szałwia lekarska 'Aurea’

You might also like More from author

Leave A Reply