Słońce w wazonie

0

Słoneczniki często spotyka się w przydomowych ogródkach – wysokie lub niskie odmiany, zawsze wyglądają radośnie z kwiatami zwróconymi ku słońcu. Są to jednak również świetnie kwiaty cięte. Bez względu na to, czy pochdzą z ogrodu czy z kwiaciarni – mogą z powodzeniem zdobić nasze mieszkania oraz domy przez długi czas.

 

slonecznik

 

Pamiętajmy:

• Na kwiat cięty nadają się zarówno wielko-kwiatowe odmiany słonecznika (Helianthus annus) jak i te o małych, lecz licznych kwiatostanach (Helianthus debilis). Można również wybierać wśród barw kwiatów – od złotej poprzez jasną żółć i biel, do palonej czerwieni. 

• Słoneczniki o większych kwiatach najlepiej wyglądają w wazonie bez towarzystwa innych roślin. Te, z kwiatkami mniejszymi możemy mieszać w kompozycjach i bukietach.

• Są bardzo łatwe w uprawie. Wysiane prosto do ogrodu wiosną, latem będą obficie kwitły. Nasionka wysiewamy w parach – po 2 w odstępie 5cm od siebie, a pary w odstępach co 45cm. Znoszą wszelkie warunki glebowe, ale do kwitnienia potrzebne jest im ciepło i słońce. Nie są to rośliny na stanowiska zacienione.

• Słoneczniki potrzebują podwiązania do podpór, ponieważ są ciężkie i niektóre odmiany dorastają nawet do 3m!

• Rośliny tniemy w momencie, gdy tylko zobaczymy rozwijające się płatki kwiatów. Nie powinnyśmy dopuszczać do zapylania przez insekty – roślina wtedy zaczyna koncentrować się na tworzeniu nasion i jej kwitnienie będzie znacznie krótsze.

• Obcinamy je rano lub wieczorem, nigdy w promieniach gorącego słońca. Natychmiast wstawiamy do wiaderka z czystą letnią wodą lub do wazonu.

• Słoneczniki zakupione w kwiaciarni mogą ucierpieć podczas drogi do domu, szczególnie podczas upalnych dni. Przed umieszczeniem ich w wazonie, rośliny  należy na kilka godzin zanurzyć aż po same kwiaty w letniej wodzie.

You might also like More from author

Leave A Reply