Pomysły na wiosenne rośliny cebulowe w pojemnikach

0

Kto powiedział, że tulipany, zawilce czy szafirki muszą rosnąć na rabatch lub w tradycyjnych donicach. Roślinami cebulkowymi można się świetnie bawić wypełniająć nimi przeróżne pojemniki i zakamarki – na przykład torby z supermarketów jak na powyższym zdjęciu. Ze względu na swoją sezonowość donice z cebulowymi nie muszą być ani zbyt obszerne, ani zbyt poważne. Cała energia kwitnienia tych roślin zebrana jest zazwyczaj w cebulach, a więc dla uzyskania pięknej wiosennej kompozycji poza wodą i światłem o wiele więcej im nie potrzeba. Natychmiast po przekwitnięciu większość roślin możemy wysadzić do ogrodu – tym samym zwalniając pojemniki dla nasadzeń letnich.

 

Fot. iBulb

Zawilec posadzony na daszku karmnika. Fot. iBulb 

 

 

Skrzynie. Drewniane skrzynie po winie lub owocach to doskonały pojemnik do sadzenia roślin cebulowych. Do niskich skrzyń dobieramy niskie gatunki. Do obasadzeń możemy równiez wykorzystać skrzynki balkonowe, które zazwyczaj wypełniamy bratkami czy niezapominajkami – spróbujmy posadzić w nich gęsto wymieszane odmiany tulipanów, aby osiągnąć tak piękną wiosenną kompozycję:

 

Fot. iBulb

 

Z pojemnikami metalowymi również można utworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Poszukajcie starych szuflad (jak na zdjęciu obok) , misek, garnków czy kubeczków. Świetnie do tego celu nadają się naczynia aluminiowe lub emaliowe z Olkusza. Drobne roślinki cebulowe można sadzić w czajnikach lub nawet durszlakach!

 

Fot. iBulb

 

Kosze wiklinowe wspaniale pasują do każdego balkonu, tarasu czy balkonu. Można pomalować je na różne kolory lub pozostawić naturalne. Na zdjęciu obok obsadzony niebieskimi cebulicami peruwiańskimi kosz pomalowano na srebrno. Przed wypełnieniem podłożem ogrodniczym pamiętajmy aby kosze wyłożyć od środka folią. A może stworzyć piękną kompozycję w kapeluszu?

 

Fot. iBulb

 

W niewielkich przestrzeniach proponuję pokusić się o wykorzystanie półeczek lub szafek. Posadzone w donicach rośliny można gęsto ustwić na metalowym lub drewnianym mebelku, który później zawieszamy na ścianie czy ustawiamy na podłodze (jak na zdjęciach obok).  Dla lubiących ogrodowe ekperymentowanie proponujemy zawieszone na ścianie torby jutowe lub mniejsze donice podwieszone pod konarami drzew – wszystko obsadzone kolorowymi roślinami cebulowymi.  

 

Co zrobić po przekwitnięciu?

Jeśli chodzi o tulipany, to większość z nich wogóle nie warto pozostawiać na kolejne sezony. Poza tulipanami botanicznymi (czyli różne tulipany miniaturowe i z grupy Kaufmanna, Fostera i Greiga) oraz z grupy Darwina, sadzone przez nas ‘krzyżowce’ swoimi cechami znacznie odbiegą od przodków i po kilku latach tracą swój oryginalny wygląd. Dodatkowo ich cebulki dzielą się, a więc zamiast kwiatów kolejną wiosną mogą ukazać się już tylko drobne liście.

Pozostałe rośliny po przekwitnięciu z powodzeniem można wysadzić do ogrodu lub  wysuszyć i przechować do następnego sezonu. Pamiętajmy, że w celu zasuszenia rośliny powinny być pozostawione aż do zżółknięcia i obumarcia liści. Jeśli zależy nam na dużych i zdrowych cebulkach to nie zapomnijmy ogłowić roślinę i dokarmić nawozem płynnym jeszcze w staduim zielonych liści.

You might also like More from author

Leave A Reply