Pomidory koktajlowe – najciekawsze odmiany
Pomidorki koktajlowe coraz częciej pojawiają się w naszych ogrodach i na balkonach. Wybieramy je, ponieważ z reguły są mniej wymagające, niż odmiany wielkoowocowe oraz bardziej odporne na choroby przy uprawie gruntowej. Niektóre odmiany mają również wyśmienity smak, a wyjątkowo dekoracyjne są wszystkie – i to zarówno na warzywnej grządce jak i na talerzu. Na rynku jest już sporo odmian pomidorków i wybór nie jest prosty. Najlepiej oczywiście wypróbować jak najwięcej odmian i wybrać swoje ulubione pewniaki.
W artykule przedstawiam opisy i zdjęcia kilku odmian uprawianych we własnym ogrodzie w poprzednim sezonie. Pewnie są trochę subiektywne – ale mam nadzieję, pomogą w wyborze nasion.
W poprzednich artykułach pisałam o następujących odmianach:
Pomidor koktajlowy wysoki CHICCO ROSSO
Pomidor koktajlowy GARTENPERLE
Pomidor koktajlowy wysoki MIRABELL
Pomidor koktajlowy wysoki RADANA
Pomidor koktajlowy wysoki SUNGOLD
Pomidor karłowy Maskotka
Odmiana niska o pokładających się, licznych pędach. Przy uprawie gruntowej trzeba trochę się natrudzić, aby skutecznie podeprzeć roślinę i uniknąć zetknięcia pędów i owoców z ziemią. Maskotka świetnie sprawdza się w uprawie doniczkowej – w wiszących koszach albo w wysokich doniczkach – z których pędy mogą swobodnie zwisać. Pędów nie trzeba przycinać na wierzchołkach. Ewentualnie, aby roślina nie była zbyt zagęszczona, niektóre można całkowicie wyciąć u nasady. Odmiana szybko zakwita i owocuje bardzo obficie i wcześnie – pierwsze dojrzałe pomidorki pojawiają się już w połowie lipca. Pomidorki koloru czerwonego, dobre w smaku.
Pomidor wysoki Cytrynek Groniasty
Odmiana rosnąca wysoko, wymaga solidnego podparcia, paliki wysokości 1,5 m. Wytwarza dość długie grona lekko wydłużonych, żółtych pomidorków. Owoce bardzo dobrze smakują. Odmian owocuje umiarkowanie obficie, prowadzona na dwa pędy wytwarza kilka gron owoców. Owoce zaczynają dojrzewać na początku sierpnia. Pielęgnacja obejmuje skrócenie wierzchołków pędów oraz systematyczne usuwanie pędów bocznych.
Pomidor wysoki Figiel
Odmiana rośnie nieco mniej intensywnie, niż Cytrynek, ale potrzebne są paliki minimum 1 – 1,2 m. Owocuje umiarkowanie. Wyróżnia się bardzo ciekawą barwą owoców – które od początku sierpnia nabierają intensywnie pomarańczowego koloru. Owoce niewielkie, bardzo smaczne. Rośliny nieco mniej odporne na choroby grzybowe – objawy porażenia zaobserwowałam nieco wcześniej, niż na innych (na żadnej z odmian nie były stosowane opryski chemiczne). Mimo to większość owoców zdążyła dojrzeć. Pielęgnacja obejmuje skrócenie wierzchołków pędów głównych oraz systematyczne usuwanie pędów bocznych.
Pomidor wysoki Idyll
Odmiana bardzo dekoracyjna o obfitych gronach złożonych z dużej ilości kształtnych, czerwonych pomidorków. Owoce dojrzewają od początku sierpnia. Wyglądają rewelacyjnie, jednak w smaku nie są najlepsze. Rośłiny wymagają wysokiego podparcia (1 – 1,2 m) i skracania pędów głownych oraz systematycznego usuwania pędów bocznych.
Pomidor wysoki Yellow Pearshaped
Odmiana rośnie bardzo intensywnie, wykształcając wyjątkowo silne pędy i gęste liście. Wymaga wysokich podpór, nawet powyżej 1,5 m. Zawiązuje dużą liczbę żółtych owoców o wydłużonym gruszkowym kształcie (stąd nazwa – „pearshaped” co znaczy po angielsku „w kształcie gruszki”). Pomidorki układają się w zwarte grona ukryte w listowiu. Dojrzewają od początku sierpnia. Przy sprzyjającej pogodzie (tzn, jeśli sierpień jest suchy, a co za tym idzie spada ryzyko chorób grzybowych) można spodziewać się dużych zbiorów. Pielęgnacja obejmuje skrócenie wierzchołków pędów oraz systematyczne usuwanie pędów bocznych.
Ciekawych odmian pomidorów koktajlowych szukaj w Sklepie NaOgrodowej.