Pelargonia angielska – królowa ukwieconych balkonów
Letnie, słoneczne miesiące trudno sobie wyobrazić bez ukwieconych tarasów i balkonów. Wybór roślin do pojemników jest ogromny, i czasami trudno zdecydować, które będą naprawdę najpiękniejsze. Dla posiadaczy słonecznych stanowisk dla donic, którzy są już troszkę obeznani z uprawą roślin ozdobnych, dobrym wyborem może być pelargonia angielska (królewska), która w czasie kwitnienia nie ma sobie równych. Ta efektowna roślina wykształca ogromną ilość dużych kwiatów w przeróżnych, często bardzo intensywnych barwach. Kwitnie przez całe lato, tworząc zwarte rośliny niewymagające przycinania. Jest rośliną trwałą, więc po kwitnieniu można ją przechować do następnej wiosny i znowu cieszyć się jej urodą.
Stanowisko dla pelargonii angielskiej
Pelargonia angielska ma jednak swoje (królewskie) wymagania i jeśli ich nie spełnimy będzie kapryśna i nie tak piękna, jak liczyliśmy. Ta roślina do kwitnienia wymaga długiego dnia i słońca przez wiele godzin – dlatego toleruje tylko stanowiska słoneczne. W pogodne lato uda się zarówno na balkonie jak i w ogrodzie, jednak przedłużające się opady i dużo wilgoci w powietrzu źle wpływają na roślinę. Kwiaty zlepiają się i gniją, liście bywają atakowane przez choroby grzybowe. Gdy lato nas nie rozpieszcza , pelargonię angielską najlepiej ustawić w miejscu widnym, ale zadaszonym – wtedy uchronimy ją przed opadami deszczu.
Uprawa pelargonii angielskiej
Odżywianie
Bujnego kwitnienia możemy spodziewać się jedynie po roślinach dobrze odżywionych. Pelargonię angielską warto posadzić w mieszance dobrej żyznej ziemi i kompostu, ale to niestety nie wystarczy. Roślina jest żarłoczna i już wkrótce będzie domagała się zasilania. Ewidentna oznaka „głodu” u tej pelargonii to przerwa w zawiązywaniu pąków kwiatowych. Przy braku regularnego zasilania w potas i fosfor roślina z gracją kończy kwitnienie i pozostaje zielona. Dlatego przy jej uprawie nie zapominajmy o zasilaniu donic co dwa tygodnie nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących.
Pelargonia niedożywiona nie zawiązuje pąków kwiatowych
Nawadnianie
Ogromna masa liści i kwiatów u pelargonii angielskiej sprawia również, że roślina szybko wykorzystuje wilgoć z podłoża, dlatego bardzo ważne jest regularne podlewanie i unikanie przesuszenia gleby.
Ogławianie
Zasychające kwiaty pelargonii należy jak najszybciej odciąć i wyrzucić. Roślina nie będzie wtedy narażona na rozwój chorób grzybowych, które rozwijają się na gnijących płatkach, a także przeznaczy swoje siły witalne na wzrost i zawiązywanie pąków, zamiast odżywiać stare pędy i ewentualnie powstające nasiona.
Zimowanie
Kwitnienie pelargonii angielskiej kończy się wczesną jesienią. Rośliny są wrażliwe na mróz, dlatego zimę muszą spędzić w mieszkaniu lub w ogrzewanej szklarni. Aby pelargonia przetrwała w dobrej kondycji, w okresie zimowym musimy zapewnić jej jak najwięcej światła i umiarkowane podlewanie. W tym czasie rośliny nie nawozimy.