Ogrody Hyde Hall na wichrowym wzgórzu
Kiedy w 1955 roku Robinsonowie przybyli do Hyde Hall, w hrabstwie Essex, ich oczom ukazało się smutne pustkowie i wzgórze, na którym rosło sześć samotnych drzew smaganych wiatrem. Dziś ujrześ można tu wielobarwną panoramę ogrodów, które wraz ze zmieniającymi się porami roku zyskują na atrakcyjności.
Gdyby Robinsonowie wiedzieli, jakie to wielkie wyzwanie – kiedy zabrali się za rewitalizację 360 akrów ziemi, ten fantastyczny ogród mógłby nie powstać. Przez wieki Hyde Hall było farmą, która w połowie ubiegłego stulecia przedstawiała opłakany widok. Zrujnowany XVIII-wieczny dom, jak i obszar wokół niego, wymagały gruntownej zmiany, a wszechobecny gruz oraz nierówny teren pokryty żwirem i gliniastą glebą nie ułatwiały zadania. Zaczęło się więc od generalnego sprzątania i poprawienia jakości ziemi. Następnie powstały grządki z warzywami, posadzono sześćdziesiąt młodych drzewek, zakupionych na aukcji w Wickford Market. Wyłożono także bruk z cegieł stajni, która pamiętała jeszcze czasy Tudorów. Dzięki żmudnej pracy udało się wykreować romantyczny ogród, który wciąż wymaga nie lada zabiegów, jednak jest to tak piękna posiadłość, której nie sposób odmówić pracochłonnej pielęgnacji.
Ogród żwirowy w Hyde Hall.
Najstarszą częścią posiadłości jest tzw. Farmhose Garden leżący w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań. To malowniczy ogród ze stawem, gdzie pośród lilii wodnych mieszkają dziesiątki ozdobnych karpi koi. Farmhouse Garden zaprojektowano w stylu formalnym. Na symetrycznych rabatach rosną byliny o mocnych barwach i wyrazistych kształtach otoczone równiutko przyciętymi niskimi żywopłotami z bukszpanu.
Nieopodal tego miejsca znajdu je się Ogród na Szczycie Wzgórza ze słynną różanką z setkami róż Davida Austina. Rosną tu najpiękniejsze i najzdrowsze nowoczesne odmiany. Są odporne na choroby i szkodniki do tego stopnia, że do ich pielęgnacji nie używa się żadnych chemicznych oprysków czy nawozów. Rosarium zaprojektowano w formie sześciu dużych rabat okolonych obwódkami z bukszpanu. Ten urokliwy fragment ogrodu jest pachnący i kolorowy od czerwca aż do listopada.
Z różanką sąsiaduje główna rabata mieszana oto czona wysokim żywopłotem ze strzyżonych cisów i podzielona na sześć mniejszych części. Każda z nich obsadzona jest bylinami, roślinami jednorocznymi oraz cebulowymi w innej tonacji kolorystycznej. Różana Alejka w Ogrodzie na Szczycie Wzgórza liczy już 50 lat. Pnące róże oraz powojniki wspinające się na rozciągnięte sieci rybackie przez całelato przyciągają wielbicieli roślin. Własny fragment ogrodu mająw Hyde Hall również róże historyczne. Na ogromnej rabacie rośnie wiele bardzo starych gatunków, m.in. róże damasceńskie, pomarszczone, francuskie oraz omszone. Jednym z ciekawszych egzemplarzy jest róża francuska Versicolor o jasno różowych płatkach, których w średniowieczu medycy używali do wyrobu w dy różanej oraz preparatów medycz nych.
Ogród żwirowy zimą.
Bardziej naturalistyczne części ogrodu wHyde Hall to Ogród Leśny, Ogród Australii i Nowej Zelandii oraz Ogród Suchy – wszystkie pielęgnowane bez chemii i przy minimalnym zużyciu wody do podlewania.
Hyde Hall od zawsze był miejscem z potencjałem, gdzie pomimo wielu wyzwań, udało się wskrzesić przy pomocy natury i rąk zdolnych ogrodników niezwykłe widowisko roślin. Od tradycyjnych różanych klombów, przez zielone łany traw, bogatą gamę roślin odpornych na suszę, aż po malownicze jezioro przy Clover Hill. Hyde Hall to eklektyczna mieszanka ogrodnicza, pełna historii i współczesnych akcentów.
Informacja dla odwiedzających ogród:
Ogród znajdu je się 50 km na wschód od Londynu. Jest otwarty od kwietnia do października w godz. 10–18 , w pozostałym okresie w godz. 10–16. Adres: Rettendon, Chelmsford, Essex CM3 8AT, Wielka Brytania tel. +12 454 002 56 Więcej informacji na stronie www.rhs.org.uk/Gardens/Hyde-Hall
Zdjęcia: Jerry Harpur, Lee Beel, Georgi Mabee / RHS
Ciekawe informacje na temat projektowania ogrodów zobaczcie również na stronie www.poezja-designu.pl