Ogrody barokowe Vaux-le-Vicomte

0

To tu odbywały się uroczyste przyjęcia, na których bywał Ludwik XIV i jego świta. To tu Molier wystawiał swe sztuki. Do dziś pałac i ogrody Vaux-le-Vicomte są kwintesencją francuskiego baroku.

 

Vaux-le-Vicomte

 

Zespół pałacowo-ogrodowy w Maincy został stworzony w XVII wieku dla wysokiego urzędnika państwowego Nicolasa Fouqueta. Za prace odpowiedzialni byli architekt Louis Le Vau, dekorator Charles Le Brun oraz architekt krajobrazu, twórca szkoły geometrycznego ogrodu francuskiego, André Le Nôtre.

 

Vaux-le-Vicomte

 

W 1661 roku, kiedy Château de Vaux-le-Vicomte zostało niemal ukończone, odbyło się inauguracyjne przyjęcie z licznymi atrakcjami dla królewskiego dworu. Historia głosi, iż te niezwykłe przedsięwzięcie, jakim był pałac i organizowane tu uroczystości, stały się solą w oku króla, który nie mógł znieść faktu, iż jego urzędnik ośmielił się stworzyć coś bardziej niezwykłego, niż on sam (nota bene za pieniądze niewiadomego pochodzenia). Fouquet został więc aresztowany i skazany na dożywotnie więzienie, a posiadłość skonfiskowano. Żona Fouqueta odzyskała majątek po wielu latach. Po jej śmierci posiadłość została sprzedana. Od XIX wieku należy ona do rodziny Sommier, która udostępnia ją turystom.

Vaux-le-Vicomte słynie ze swych niezwykle ukształtowanych ogrodów. Ich twórca André Le Nôtre miał po raz pierwszy okazję pracować na tak dużą skalę i bez wątpienia spisał się znakomicie. Ogród ma kształt zbliżony do prostokąta i oparty jest na centralnej osi, biegnącej ku znikającemu na horyzoncie punktowi, przez co wydaje się on ciągnąć w nieskończoność. Najlepszy widok rozpościera się u szczytu schodów budynku.

 

Vaux-le-Vicomte

 

Po bokach głównej alei rosną symetryczne rzędy drzew, ciągną się gazony i partery ogrodowe, biegną żwirowe ścieżki, stoją fontanny oraz posągi. Można dojrzeć prostokątny basen z posągami w niszach, za którym wznosi się w górę trawnik. Główna droga schodzi lekko w dół do basenu, który wygląda z dala, jakby był owalny, choć w rzeczywistości jest okrągły. Tu pojawia się poprzeczny kanał, a droga przechodzi na niższy poziom. Drugi basen w miarę zbliżania się okazuje się kwadratowy, a nie prostokątny, a oddzielone kanałem posągi można obejrzeć w pełnej okazałości.

 

Vaux-le-Vicomte

 

Le Nôtre osiągnął takie rezultaty studiując „Optykę” Euklidesa, dzieła Descartesa i ogólne zasady perspektywy linearnej. Przestrzeń, poziomy i kąty w Vaux-le-Vicomte zostały dokładnie odmierzone. Gdy patrzący spogląda do tyłu z drugiej strony kwadratowego basenu, w lustrze wody odbija się château.

laj

Więcej pięknych ogrodów na www.poezja-designu.pl

You might also like More from author

Leave A Reply