Ogródek na balkonie. Obowiązek i przyjemność
Zamierzasz kupić mieszkanie z balkonem, a może jesteś już szczęśliwym posiadaczem własnej nieruchomości? Jeśli już nie możesz doczekać urządzania małego ogródka na swoim balkonie, z chęcią podpowiemy Ci, jak się do tego przygotować.
Balkon wizytówką mieszkania?
Niektórzy uważają, że ogród jest wizytówką domu, a balkon – wizytówką mieszkania. Jeśli naprawdę chcemy, aby tak było, musimy włożyć w to dużo pracy. Ogródek na balkonie to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Trzeba go regularnie pielęgnować. Jeśli chcemy, aby nasz ogródek był pełen pięknej, różnorodnej roślinności, musimy wiedzieć, jak o nią zadbać. Każda roślina ma inne wymagania. Musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Jeśli tego nie zrobimy – może nam zmarnieć, a nawet zwiędnąć.
Już na samym początku zastanów się, czy na Twoim balkonowym ogródku chcesz skupić się na roślinach, czy może na własnych warzywach. Jeśli posiadasz wystarczająco dużo miejsca, możesz pozwolić sobie na dwie opcje jednocześnie. Jeśli posiadasz zacieniony balkon, musisz pamiętać, że w takich warunkach nie wszystkie rośliny będą czuły się dobrze. Cień lubią np. paprocie, bluszcz i dracena. Jeśli masz słoneczny balkon, wybór roślin również musi być przemyślany. Co więcej, nie każda roślina przetrwa na balkonie jesień i zimę. Zastanów się, czy masz miejsce na to, aby zimne miesiące Twoje kwiaty spędziły w piwnicy, bądź na klatce schodowej. Posiadanie własnego ogródka na balkonie to wielka przyjemność, zwłaszcza jeśli jesteś pasjonatem ogrodnictwa. Jeśli jesteś dopiero na etapie zakupu mieszkania, koniecznie zajrzyj na tę stronę – https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/slaskie,dabrowa-gornicza.html. Znajdziesz tam ciekawe oferty mieszkań!
Jak zabezpieczyć balkon na jesień i zimę?
Jeśli chcesz, aby Twoje rośliny przetrwały zimne, wietrzne, deszczowe dni, musisz odpowiednio zabezpieczyć swój balkon. Wiele osób decyduje się na zakup osłon na balkon, które jednocześnie chronią przed silnymi podmuchami wiatru, jak i dają odrobiny prywatności, ponieważ zasłaniają wnętrze balkonu. Osłona może być materiałowa, bambusowa, plastikowa, a nawet drewniana. W chłodne dni nie wolno zapominać o roślinach balkonowych. Aby zabezpieczyć je przed zimnem oraz wiatrem, warto ustawić je w skrzynkach, a podłoże wypełnić styropianem, aby zapewnić im ciepłe podłoże. Skrzynka bądź karton mogą być wypełnione także słomą, korą, a nawet gazetami.
Rośliny należy postawić w zacisznym, zadaszonym miejscu na balkonie, a jeśli mamy taką możliwość, na okres jesienno-zimowy przenieść je do piwnicy lub na klatkę schodową. Niestety, zimowanie roślin w temperaturze pokojowej jest dla nich bardzo niekorzystne. Powinniśmy zapewnić im warunki, w których temperatura nie będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza, a jednocześnie nie będzie to temperatura minusowa. Rośliny balkonowe przeniesione do mieszkania, w momencie, kiedy w blokach rozpoczyna się sezon grzewczy, mogą nie odnaleźć się w takich warunkach. Będzie im zwyczajnie za ciepło. Jeszcze przed nadejściem jesienno-zimowych dni warto zrobić miejsce w piwnicy bądź na klatce schodowej, aby w odpowiednim czasie przenieść rośliny z balkonu do wnętrza budynku. O rośliny trzeba regularnie dbać i ich doglądać, tak jak robimy to wiosną i latem.