Ogród Botaniczny w Lublinie

2

Ogród  Botaniczny w Lublinie powstał w ramach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Założony w 1965 roku, zajmuje obecnie ponad 25 hektarów. Ten rozległy teren mieści około 6700 taksonów. Kolekcje ogrodowe liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych.

Ogród mieści się na terenie dawnej posiadłości ziemskiej o nazwie Sławinek. Był to niegdyś nieduży folwark, który należał w drugiej połowie XVIII wieku do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza, który niejednokrotnie tu gościł. Pierwszy raz przyszły Naczelnik „Insurekcji z 1794 roku” przybył tu w połowie 1774 roku po powrocie z Paryża, gdzie studiował w Akademii Malarstwa i Rzeźby.

Obszar folwarku wybrano jednak nie ze względów historycznych, lecz dla jego naturalnego położenia. Jest to teren z naturalnymi lessowymi wąwozami ok. 40 m od poziomu doliny rzeki Czechówki z jej przyległymi stawami i czynnymi źródłami. Duże znaczenie mają także dobre gleby i zróżnicowany mikroklimat, które stanowią stanowią właściwe warunki ekologiczne dla dużej bioróżnorodności roślin.

Dzięki tak korzystnym warunkom glebowo-środowiskowym w Ogrodzie stworzono wiele ciekawych zbiorów roślin. Szczególną uwagę zwracają kwiaty cebulowe i byliny, które można obserwować od wiosny do jesieni. Kolekcja roślin cebulowych znajduje się bezpośrednio przy głównym wejściu do Ogrodu, na obszarze około 1 ha. Już od wczesnej wiosny rabaty rozkwitają tysiącami krokusów, przebiśniegów, narcyzów, tulipanów i hiacyntów. W maju uwagę zwracają łany kosaćców bródkowych i znaczna kolekcja piwonii. Na terenie ogrodu znajdują się również rozległe stawy obsadzone roślinami wodnymi oraz lubiącymi stanowiska wilgotne. U podnóża starych drzew można obserwować rośliny cieniolubne, a na naturalnych wzgórzach utworzono alpinarium z roślinnością charakterystyczną dla terenów górzystych. Latem na słonecznych rabatach rozkwitają m.in. dalie, liliowce i wiele innych bylin i efektownych roślin jednorocznych. Oglądać można także kolekcję roślin użytkowych, w tym sporą ilość ziół.

Ogród Botaniczny w Lublinie to wspaniałe miejsce na długi spacer praktycznie o każdej porze roku – jedynie zimą jest zamknięty dla zwiedzających. Goszcząc na Lubelszczyźnie, warto pamiętać o tym ciekawym zakątku.

Więcej zdjęć z Ogrodu znajdziesz w naszej GALERII.

 

Zobacz także stronę Ogrodu Botanicznego w Lublinie.

You might also like More from author

2 Comments

  1. Makola says

    Miło jest przeczytać o miejscu, gdzie się spędzało niemal każdą wolną chwilę młodego życia. Wiosną, w drodze do szkoły, która przebiega obok ogrodu, dusiłam się zapachem żonkili i narcyzów – były ich niesamowite ilości! Jako mieszkanka Lublina i sąsiadka ogrodu mogę potwierdzić jego urok i zaprosić do odwiedzenia.

  2. JolaP says

    W ogrodzie w Lublinie byłam kilka razy i zawsze wybierałam się tam „specjalnie” (dojazd to jakieś 150 km) i muszę przyznać, że nigdy nie byłam rozczarowana – za każdym razem kwitło coś ciekawego, w wielu zakątkach odkrywałam nowe rośliny. Teraz, wybierając zdjęcia do artykułu znowu pomyśłałam o kolejnej wizycie – czekam tylko na wiosnę!

Leave A Reply