Ciekawe odmiany mięty do ogrodu i donic
Wśród ziół uprawianych w przydomowych zielnikach z pewnością nie może zabraknąć mięty (Mentha). Ta niewybredna co do warunków środowiskowych roślina charakteryzuje się jednocześnie wspaniałymi walorami smakowymi i prozdrowotnymi, a po za tym obłędnie pachnie. W gorący, letni dzień wystarczy przejść obok grządki obsadzonej miętą i lekko trącić gałązki rośliny, aby poczuć jej bogaty, orzeźwiający aromat.
Mięta należy do najstarszych ziół wykorzystywanych przez człowieka. O jej znaczeniu prozdrowotnym decydują znajdujące się w liściach olejki eteryczne z zawartością mentolu i mentonu, a także sole mineralne i witaminy. Napary z mięty służą przede wszystkim do leczenia niestrawności i skurczów żołądkowych, a także jako środek bakteriobójczy i uspokajający. Ale to nie wszystkie zastosowania – miętowe aromaty znajdujemy w wielu kosmetykach i w przemysłowych produktach spożywczych. I oczywiście mięta pięknie pachnie w naszych kuchniach, odkąd bez problemu można kupić doniczkowe, żywe rośliny bez względu na porę roku.
Surowcem zielarskim przeznaczonym do celów leczniczych są przede wszystkim suszone liście mięty pieprzowej (Mentha piperita), która posiada najkorzystniejszą zawartość cennych składników, w tym dużą ilość olejków eterycznych – o czym świadczy niezwykle intensywny zapach wydzielany przez tę roślinę. W kuchni często używamy świeżych liści pochodzących również z innych gatunków i odmian mięty, które delikatnie różną się rodzajem i natężeniem aromatu. Duże zainteresowanie budzą także mięty z obcą, dodatkową nutą zapachową, np. owocową, czekoladową, czy imbirową.
Oprócz mięty pieprzowej, w sklepach i szkółkach często spotykamy miętę zieloną (Mintha spicata) o mocno karbowanych liściach. Szczególnie dekoracyjne są jej dwie odmiany: Marokańska i Hiszpańska. Wyjątkowe walory ozdobne posiada także mięta wonna (Mentha suaveolens) 'Variegata’, o ciekawym, zielono-białym ulistnieniu.
Mięta najlepiej rośnie na wilgotnych i żyznych stanowiskach, szczególnie dobrze rozwija się w półcieniu. Jednakże bez problemu radzi sobie także na słabszych glebach i jest na tyle witalna, że wypiera inne, delikatniejsze rośliny. Zatem sadząc miętę w ogrodzie, zostawmy jej sporo miejsca do rozwoju. Przy uprawie pojemnikowej natomiast warto przeznaczyć dla niej osobną donicę i w ten sposób ochronić inne rośliny przed jej ekspansywnością. Kwiaty mięty są niepozorne, różowe lub białe i nie przesądzają o dekoracyjności rośliny. Ale mimo to, mięta świetnie sprawdza się nie tylko w ogrodowym zielniku. Posadzona w ozdobnej części ogrodu cieszy oczy masą intensywnie zielonych liści, a poza tym szybko wypełnia wolne powierzchnie i zapewnia świetne tło dla roślin o ozdobnych kwiatach. Miętę w prosty sposób możemy rozmnożyć wiosną lub jesienią poprzez podział podziemnych rozłogów, które bardzo szybko się przyjmują. Z jednej dużej rośliny otrzymamy kilka lub nawet kilkanaście sadzonek, którymi możemy obdarować sąsiadów i przyjaciół.