Lilie martagon, delikatne rośliny do naturalnego ogrodu
Rozkwitają w czerwcu, przed większością popularnych lilii ogrodowych. Nie mają okazałej budowy, wręcz przeciwnie – ich groniasty kwiatostan składa się z wielu filigranowych kwiatów, które zachwycają delikatnością i zwiewnością. Stanowią wymarzone rośliny do ogrodów naturalnych – przepięknie komponują się z trawami i delikatnymi kwiatami orlików, dzwonków czy jarzmianek. Dzikie lilie złotogłów (Lilium martagon) występują na ogromnym obszarze północnej półkuli, od zachodniej Europy aż po jezioro Bajkał i dużą część Syberii. Na tym rozległym terenie wykształciło się wiele odmian botanicznych, które są zróżnicowane kolorystycznie i pod względem budowy. W Polsce dziką lilię martagon, zwaną dawniej zawojką krajową, o fioletowych kwiatach, znajdujemy przede wszystkim na terenie Sudetów i Karpat.
Lilie martagon są piękne, ale kapryśne, szczególnie na początku uprawy. Nie będą rosły wszędzie. Jeśli chcemy cieszyć się ich urokiem, musimy koniecznie starannie przygotować właściwe stanowisko. Kiedy jednak nasze martagony już się zadomowią w ogrodzie, to będą rozkwitać przez wiele sezonów – są długowieczne i odporne.
Jak uprawiać lilie martagon
Martagony wymagają stanowiska o odczynie alkalicznym i tylko w takich warunkach rosną. W tych ogrodach, gdzie mamy glebę obojętną lub kwaśną, miejsce dla lilii musimy zaprawić np. sproszkowanym dolomitem, który na długo podwyższa pH. Ponadto należy zadbać, aby w glebie znalazło się sporo próchnicy. Trzeba również pamiętać, że martagony wolą rosnąć w chłodnym półcieniu niż w pełnym słońcu i przynajmniej do czasu kwitnienia powinny mieć pod dostatkiem wilgoci.
Sadząc cebule lilii złotogłów nie spodziewajmy się natychmiastowego efektu. Pierwszy rok po posadzeniu roślina wykorzystuje na rozbudowę wiązki korzeniowej i raczej nie ma co liczyć na kwitnienie w ogóle. Może się nawet zdarzyć, że po wiosennym sadzeniu lilia wcale nie wypuści części nadziemnej, jednak mimo to pojawi się w kolejnym roku. Kwiatów spodziewajmy się więc raczej w kolejnych latach, przy czym z cebul przybyszowych będą wyrastać i stopniowo zakwitać nowe pędy, aż do uzyskania pięknej grupy roślin. Ta powolność lilii martagon w przystosowywaniu się do nowego stanowiska powinna zachęcić nas do starannego wyboru miejsca – ponieważ przy przesadzaniu znowu cały proces zadomowienia rozpocznie się od początku.
Ciekawe odmiany lilii martagon
Lilia złotogłów 'Album’, kwiaty jednolicie białe,
Lilia złotogłów 'Guinea Gold’, kwiaty nakrapiane, kremowożółte
Lilia złotogłów 'Manitoba Morning’, kwiaty nakrapiane, różowe
Lilia złotogłów 'Mrs. R.O. Backhouse’, kwiaty żółte
Lilia złotogłów 'Nicotine’, kwiaty żółte, mocno nakrapiane