Jak przygotować ogród do zimy? 5 cennych wskazówek

0

Jesienią przyroda powoli zaczyna zwalniać rytm, szykując się w ten sposób do zimowego spoczynku. Warto pomóc naturze i przygotować ogród do zimy, aby już wiosną móc nacieszyć oczy wspaniałym widokiem roztaczającym się wokół swojego domu. Jesienne porządki obejmują wiele czynności, które koniecznie należy wykonać, aby zima była dla ogrodu czasem odpoczynku i regeneracji, a nie walką o przetrwanie.

Porządkowanie

Oczyszczenie trawnika, oczka wodnego i alejek to podstawowe zadanie podczas jesiennych porządków. Usuwanie opadłych liści i gałązek, przekwitniętych roślin oraz większych kamieni uchroni ogród przed rozwojem chorób grzybowych. Należy bowiem wiedzieć, że liście czy kamienie zalegające na trawie i przykryte warstwą śniegu, gniją i w ten sposób niszczą murawę. Oczyścić należy również oczko wodne, nad którym dodatkowo warto rozpiąć mocną siatkę. Dzięki temu, wiosną wystarczy zebrać z niej nieczystości, które zgromadzą się podczas jesieni i zimy. To także doskonała ochrona przed wpadnięciem do oczka, które będzie zasypane śniegiem.

Koszenie

Koszenie trawnika to kolejne bardzo ważne zadanie, które czeka każdego ogrodnika przed nadejściem zimy. Z przycięciem trawy koniecznie trzeba zdążyć przed pierwszymi przymrozkami, czyli do około połowy października. Ogromne znaczenie ma wysokość skoszonej trawy, która powinna wynosić 2-3 centymetry. Jeśli będzie dłuższa – zacznie gnić pod warstwą śniegu. Natomiast zbyt krótka przyczyni się do przymarzania darni.

Nawożenie

Mogłoby się wydawać, że skoro ogród jesienią przygotowuje się do spoczynku, to nie ma potrzeby nawożenia roślin. Nic bardziej mylnego. Przed nadejściem zimy, wśród jesiennych porządków bardzo ważne miejsce zajmuje nawożenie. Co ważne, w tym okresie nie należy stosować nawozów azotowych, ponieważ pobudzają rośliny do wzrostu. Odpowiednie będą mieszanki z potasem i fosforem oraz naturalny obornik lub kompost.

Zabezpieczenie roślin

Nie wszystkie rośliny ogrodowe są odporne na niskie temperatury, dlatego należy pomóc im przetrwać zimę. Wymagają tego przede wszystkim hortensje, różaneczniki i ciepłolubne trawy. Do zabezpieczenia roślin można wykorzystać kilka różnych materiałów:

  • włóknina – służy do okrycia całych pędów roślin,
  • słomiane maty – nadają się do robienia parawanów chroniących drzewa, krzewy i inne większe rośliny,
  • kora – kilkucentymetrowa warstwa rozsypana wokół rośliny zabezpiecza glebę przed mrozem i wysychaniem oraz chroni korzenie,
  • suche liście – dębowe lub bukowe doskonale nadają się do okrycia całych rabat,
  • stroisz – gałązki iglaste, którymi przykrywa się glebę w pobliżu rośliny, tak samo jak korą i suchymi liśćmi.

Usunięcie wody

Wśród jesiennych porządków nie może zabraknąć usunięcia wody z instalacji zewnętrznych, rynien i beczek na deszczówkę. W przeciwnym razie, podczas dużych mrozów, woda zamarznie i zniszczy miejsca, w których będzie zalegać, rozsadzając je od środka. Jeśli więc chce się uniknąć popękanych beczek i rynien, koniecznie należy je osuszyć jeszcze przed nadejściem przymrozków. W przypadku ogrodowej instalacji, najlepiej zakręcić wodę. Trzeba również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu różnych miejsc na całą zimę przed deszczem i topniejącym śniegiem.

Jesienne porządki – jak się do nich przygotować?

Jesień w ogrodzie to wymagający czas, który obfituje w liczne prace porządkowe. Dzięki nim uda się prawidłowo przygotować ogród do zimy, a tym samym zapewnić sobie piękne widoki wokół domu wraz z nadejściem wiosny. Aby wszystkie zadania prawidłowo zrealizować i o niczym nie zapomnieć, warto odpowiednio wcześniej się przygotować. Konieczne jest więc zadbanie o właściwe narzędzia, które przydadzą się nie tylko podczas jesiennych porządków, ale również zimą. Wszystko, co najpotrzebniejsze, jest dostępne na półkach sklepów ogrodniczych, np. w ofercie: https://www.sklepogrodniczy.pl/zima/. W jednym miejscu można znaleźć narzędzia i akcesoria niezbędne na zimę.

Przygotowując ogród do zimy, warto odpowiednio wcześniej zgromadzić kompost. To bardzo proste zadanie, które przyczyni się do wzbogacenia ogrodu o niezwykle cenne składniki odżywcze i ważne dla rozwoju roślin pierwiastki. Kompost i obornik to doskonałe uzupełnienie nawozów mineralnych.

Na koniec warto wspomnieć o odpowiednim ubraniu. Jesienią, kiedy dni stają się coraz chłodniejsze i mokre, najlepiej pracować w ogrodzie w specjalnej odzieży, która ochroni przed zimnem i wilgocią. Przydadzą się więc odpowiednie spodnie, kurtka, kalosze oraz rękawice ogrodnicze.

Artykuł sponsorowany.

You might also like More from author

Leave A Reply