Jabłoń domowa

0

Jabłoń domowa (Malus domestica) sadzona jest w przydomowych ogrodach ze względu na walory dietetyczne,  smakowe jak i coraz częściej z powodu wartości dekoracyjnych. Drzewo to doskonale wpisuje się w panujący trend w przydomowych ogródkach nawet tych najmniejszych, w których coraz częściej sadzone są  warzywa i owoce. Specjaliści trendów twierdzą, że moda ta będzie coraz szybciej się rozprzestrzeniała.

Dlaczego warto mieć jabłoń domową w ogródku
Jabłonie są najważniejszymi drzewami owocowymi strefy klimatu umiarkowanego i drugimi po roślinach cytrusowych na świecie. Jabłoń domowa to jeden z około 40 gatunków jabłoni. Obecnie uprawia się kilkanaście tysięcy odmian jabłoni domowej.  W Polsce do najbardziej popularnych należą: ‘Idared, ‘Szampion’, ‘Jonagold’, ‘Golden Delcious’, ‘Lobo’, ‘Gala’. Produkcja jabłek na świecie oscyluje wokół 70 mln ton, z czego Polska produkuje przeszło 2 mln ton, stając się największym producentem tych owoców w Europie. 

Jabłonie są bardzo dekoracyjne wiosną ze względu na bujne kwitnienie. Całe drzewo jest obsypane biało-różowymi kwiatami. Natomiast od sierpnia do późnej jesieni, w zależności od odmiany drzewa ozdabiają owoce – jabłka, różnej wielkości kształtu i koloru.

Coraz popularniejsze stają się jabłonie karłowe, które można uprawiać w donicach na tarasach, a nawet balkonach. Drzewka o wysokości około 1,5-2 m rodzą owoce o podobnym smaku jak  drzewa naturalnej wielkości. Uprawiane odmiany karłowe to: ‘Obelisk’, ‘Telamon’, ‘Trajan’, ‘Tuscan’.

Jabłonie preferują stanowiska słoneczne, w lekkim półcieniu także będą dobrze owocowały. Mają dużą tolerancje na odczyn gleby i pozostałe warunki glebowe poza przepuszczalnością. Należy je chronić przed silnymi wiatrami oraz późnymi wiosennymi przymrozkami.

Głównym powodem popularności jabłoni jest wartość odżywcza ich owoców. Jabłka zawierają dużo witamin, soli mineralnych, węglowodanów, a także rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Owoce mogą być spożywane na surowo oraz w postaci przetworów.

Dodatkowe informacje  znajdziesz na www.colour-your-life.pl

You might also like More from author

Leave A Reply