tradycyjna rabata kwiatowa

Homepage Fora tradycyjna rabata kwiatowa

  • Posted In: tradycyjna rabata kwiatowa

  • #9595

    Witam,

    w tym roku chciałabym założyć rabatę kwiatową pełną kwiatów tradycyjnie występujących w ogródkach wiejskich. Rabata ma wymiary 12mx 1,5m, miejsce słoneczne, gleba uboga, lekko gliniasta (pracuję nad poprawą jej struktury). Chciałabym zrobic własna rozsadę ze zgromadzonych nasion: malwa, łubin, werbena patagońska, cynia, nagietek, dzwony irlandzkie, kocanka, astry, dzielżan, szałwia, rudbekia, aksamitka, starzec, kosmos, dalia.

    Ze względu na wielkość rabaty chyba nie dam rady wysadzić wszystkich tych roślin. Oczywistym jest wysadzenie malw i łubinów ze względu na wysokość z tyłu rabaty. poza tym moje umiłowanie do porządku każe wysadzić mi w równym rozstawie kępy kwiatów.

    Chciałabym żeby grzadka była kolorowa, wesoła i nawiązywała do tradycji 

    Czy ktoś pokusi sie o doradzenie mi jak to wszystko ustawić? Co wybrać ze zgromadzonych nasion?

    #12191

    Myrna – łubiny i malwy nie dawaj z tyłu rabaty tylko chociażny w środku – inaczej będzie 'płaska’. Czasami pokuś się dać coś większego nawet i z przodu. Właściwie wszystkie z tych roślin możesz sadzić co 30cm dla bujnego efektu. Koniecznie w grupach (plamach) po 3 sztuki jednego gatunku razem przynajmniej. Osobiście – gdybym musiała usunąć z listy jakieś rośliny (chociaż wszystkie są super) to pewno powiedziałbym good-bye do kacanki, starca i może aksamitki. Reszta powinna się zmieścić 😉

    Z przodu i tyłu dałabym nagietki, dzwony, cynie i szałwię (ale tylko powabną, nie błyszczącą) po środku dalie, kosmosy, rudbekie, dzielżany – a werbenę patagońską dałabym dosłownie wszędzie – wypełniłabym nią każdą wolną przestrzeń. Fajnie pasowałyby aminki egipskie i czosnki ozdobne.

    Życze kolorowego sezonu!!! K  

    #12196

    Kasiu bardzo dziękuję za podpowiedz, skoro piszesz, że jest ok to na pewno tak będzie UśmiechPogoda za okrem kusi żeby już zaczynać sianie nasion w gruncie.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.