rośliny pnące na północno-zachodnia strone ogrodu

Homepage Fora rośliny pnące na północno-zachodnia strone ogrodu

  • Posted In: rośliny pnące na północno-zachodnia strone ogrodu

  • #9572

    Witam, poszukuje roslin pnacych do zagospodarowania polnocno-zachodniej strony mojego ogrodu. do tej pory najlepiej znosily ta pozycje pelargonie pnace ale w porownaniu z tymi z poludniowej strony wygladaly marnie. mieszkam w anglii gdzie jest bardzo wilgotny klimat i wiele roslin nie nadaje sie do uprawy. prosze o pomoc i porady jakie rosliny wybrac na ta nie sloneczna strone ogrodu.

    #11785

    Paulino myślę … ale napisz czy chodzi Ci o obsadzenia donic (wspominasz pelargonie) czy rabat. W którym miejscu w Anglii mieszkasz – w jakim hrabstwie? Jak duża jest ta część ogrodu i w jakich godzinach jest nasłoneczniona – bo chyba w drugiej połowie dnia jest tam słońce? Pozdrawiam, KMrugnięcie

    #11793

    Mieszkam w West Yorkshire, w moim malym przy domowym ogrodku slonce jest bardzo wczesnym rankiem okolo godziny do dwoch i w godzinach pozno popoludniowych okolo 5 do zachodu, ogrodek ten znajduje sie przed domem i jest naprawde niewielki, glownie mysle o obsadzeniu donic ale jesli doradzilabys mi rosliny rabatowe tez bym wyprobowala.

    #11814

    To faktycznie masz tam mało światła. Moje ulubione byliny na takie stanowiska to: Geranium macrorrhizum, Euphorbia (różne), Bergenia cordifolia, Pulmonaria (różne) i oczywiście Alchemilla mollis. Do donic w półcieniu na pierwszym miejscu polecam Pelargonium tomentosum , begonię drobnokwiatową trailing i tzw. species, tabakę ozdobną, stokrotki, niezapominajki i bratki (to powinnaś sadzić już teraz) i oczywiście niecierpki,  a na wiosnę wallflowers. W donicy też świetnie radzą sobie w cieniu bukszpany (przycięte np. w kule) i hosty. Pozdrawiam, K

    PS Postaram się coś wyszukać w archiwum w fotkach i wrzucić tu, albo nawet w artykule.

    #11818

    A jeśli chodzi o pnącza, to z jednorocznych właściwie wszystko lubi słońce. Z wieloletnich polecam lonicerę, chmiel 'Aureus’, hederę, botaniczne odmiany powojnika. Róże 'Iceberg’ i 'New Dawn’. Powodzenia  😉

    #11819

    dziekuje bardzo za propozycje, jednak jest kilka roslinek ktore polubia moj ogrod. Przypominam sobie ubieglego lata mialam piekne begonie w donicach, tego roczne nie byly juz tak okazale. Niezapominajki juz rosna, stokrotki czekam na ukorzenienie z tego rocznych, musze dosadzic bratki i niecierpki bardzo je lubie wiec cieszy mnie to ze beda sie tu dobrze czuly. Nazwy kwiatkow ktore podajesz nie sa mi obce ale nie moge skojarzyc ich wygladu wiec bylabym wdzieczna za fotki. Wiosna pomysle o rozach i powojnikach.

    dzieki za pomoc, pozdrawiam Paulina

    #11820

    poszperalam, obejrzalam i kilka okazow mam  u siebie w zacienionym miejscu w poludniowej czesci ogrodu, wystarczy rozsadzic ale to juz na wiosne… dzieki jeszcze raz pozdrawiam Paulina

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.