Czosnek nie tylko do kuchni
Czosnki ozdobne mało znamy, a warto przyjrzeć się im bliżej. Wśród gatunków występuje duża różnorodność barwy, wielkości i kształtu. Może się to wydać nieprawdopodobne, ale czosnek należy do tej samej rodziny liliowatych co lilie.
W starożytności znane były lecznicze właściwości czosnku jadalnego. Wśród czosnków ozdobnych wyróżniamy aż 80 gatunków, uprawnych i rosnących dziko na całej półkuli północnej. Urozmaicają one rabaty kwiatowe na przełomie wiosny i lata. Mają rzadko spotykany wśród kwiatów wygląd. Spośród skupiska długich szablastych liści wyrastają pojedyncze główki składające się z mnóstwa drobnych kwiatków w kolorach: białym, różowym czy różnych odcieni fioletu. Warto jest sadzić je w grupach. Pod względem wysokości osiągają od 15 do 150 cm. Najokazalszym gatunkiem jest czosnek olbrzymi (Allium giganteum), który osiąga 150 cm wysokości. Na sztywnej łodydze osadzona jest duża fioletowa kula. Mniej imponujące rozmiary, ale podobny wygląd posiada czosnek okazały (Allium aflatunense), który dorasta do 70 cm.
Innym ciekawym przedstawicielem jest pochodzący z Kazachstanu czosnek karatawski (Allium karataviense). Zarówno kula białego kwiatostanu jak i szerokie liście prezentują się ciekawie na rabacie. Kwiatostan w miarę przekwitania różowieje. Kwitnie długo od maja do końca czerwca. Czosnek Krzysztofa (Allium Christophii) ma pęd o wysokości 30-40 cm, zakończony kulistym kwiatostanem. Pojedyncze kwiatki przypominają wyglądem gwiazdki. Odszczepieńcem od całej grupy jest czosnek złocisty (Allium molly), jak sama nazwa wskazuje o kwiatach żółtych. Kwiatostan tego czosnku też nie jest typowy, gdyż grono składa się z kilkunastu do kilkudziesięciu kwiatów.
Czosnki lubią glebę dobrze spulchnioną, bogatą w wapń. Cebul nie należy sadzić na stanowiskach, na których poprzednio rosły cebula, por, czosnek jadalny, ze względu na niebezpieczeństwo porażenia przez te same choroby. Należy sadzić je w grupach, dobrze prezentują się na tle krzewów iglastych. Czosnek karatawski i złocisty może być ciekawym komponentem ogródków skalnych.