Jak uprawiać paprykę w ogrodzie
Papryka to warzywo wybitnie ciepłolubne. Kocha słońce i ciepłą glebę, marnieje w czasie chłodnej, deszczowej pogody. W naszym klimacie do uprawy papryki w gruncie musimy się dobrze przygotować, tak aby maksymalnie wykorzystać najcieplejsze dni. Dlatego paprykę zawsze uprawiamy z rozsady. O sukcesie w uprawie tego warzywa decyduje wybór właściwego stanowiska i cierpliwa, fachowa pielęgnacja. Jeśli nie jesteś jeszcze doświadczonym ogrodnikiem, to na początek wybieraj do swojego ogrodu jak najwcześniejsze odmiany (np. Papryka ‘Roberta’), których owocowanie przypadnie na najcieplejszy okres roku. Z reguły lepiej również udają się odmiany o mniejszych owocach niż te wielkoowocowe. Jeśli masz niewiele miejsca pod uprawę, to lepiej posadzić drobnoowocową paprykę ostrą (np. Papryka ‘De Cayenne’), której owoce zbieramy sukcesywnie już od sierpnia, a zbiory nawet z kilku krzaczków dostarczą wartościowej przyprawy nawet na kilka miesięcy (owoce, których nie zdołamy zużyć na bieżąco – suszymy). W ogrodzie możemy również rozpocząć uprawę papryk niskich, ozdobnych, z przeznaczeniem do doniczek (np. papryka ‘Poupila’). W gruncie dość łatwo uzyskamy dorodne rośliny, które po wykształceniu owoców (w końcu sierpnia) możemy ostrożnie z dużą bryłą ziemi przesadzić do donic i w ten sposób przygotować piękną jesienną dekorację na balkony i tarasy.
Papryka 'Poupila’ uprawiana wstępnie w gruncie, dobrze rośnie również po przesadzeniu do doniczki
Przygotowanie rozsady papryki
Nasiona papryki wysiewamy do pojemników w pomieszczeniu na około 2 miesiące przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami. Optymalny termin to połowa marca. Nasiona papryki najlepiej kiełkują w ciepłej glebie – dlatego początkowo najlepiej zapewnić im temperaturę około 25 stopni C. Po wykiełkowaniu młode rośliny tolerują także nieco niższą temperaturę, jednak poniżej 18 stopni C znacznie spowalniają wzrost. Nasiona możemy wysiewać do małych doniczek i uprawiać bez pikowania – wtedy w trakcie wzrostu siewek niszczymy słabsze rośliny, pozostawiając najsilniejszą. Jeśli zdecydujemy się na pikowanie, to młode roślinki przesadzamy, gdy wykształcą dwa listki – po upływie około 2 tygodni od wykiełkowania. W czasie uprawy rozsady dbamy o właściwą wilgotność podłoża i zapewniamy jak najwięcej światła – na prawidłowy rozwój szansę mają tylko te siewki, które ustawimy na parapecie od południa. Przed wysadzeniem papryki do gruntu koniecznie hartujemy rozsadę – przynajmniej przez 7 – 10 dni.
Na papryce jednocześnie pojawiają się kwiaty oraz zawiązują się i dojrzewają owoce
Wybór i przygotowanie stanowiska pod uprawę papryki
Paprykowa grządka musi mieć koniecznie zapewnione pełne nasłonecznienie i jednocześnie warto zadbać, aby miejsce było osłonięte od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna i z dużą zawartością składników odżywczych – warto zasilić ją dużą dawką kompostu. W zmianowaniu unikamy sadzenia papryki po pomidorach – ponieważ obie grupy roślin atakowane są przez podobne choroby.
Sadzenie i pielęgnacja papryki w gruncie
Zahartowaną rozsadę papryki wysadzamy do ogrodu po 15stym maja, a nawet po 20-stym, jeśli wiosna jest chłodna. Sadzimy w rozstawie ok. 40 x 60 cm. Systematycznie podlewamy, gdy opady atmosferyczne są zbyt małe. Możemy zastosować również palikowanie, aby uniknąć połamania roślin przez wiatr.
Dorodne krzewy papryki warto palikować
Przez cały okres uprawy odchwaszczamy grządkę i spulchniamy stwardniałą glebę wokół roślin. Zbiory przeprowadzamy sukcesywnie, w miarę dojrzewania owoców. Dojrzałych papryk nie pozostawiamy zbyt długo na roślinie, ponieważ ograniczamy w ten sposób wzrost pozostałych, jeszcze zielonych owoców. Owocujące paprykowe krzewy pozostawiamy w ogrodzie do mrozów. Po sezonie resztki roślin najlepiej wyrzucić do śmieci, a nie na kompostownik, ponieważ w ten sposób unikniemy rozprzestrzenienia ewentualnych chorób.