Skansen we Wdzydzach Kiszewskich
Każdy z nas lubi czasami zapomnieć o codziennych problemach i zanurzyć się w tajemniczą przeszłość. Zajrzeć przez okno do wnętrza stuletniej chałupy lub dworku, aby zobaczyć jak uwijają się kolorowo ubrane gospodynie. Posłuchać gęgania gąsek, poczuć zapach końskiej grzywy … podejrzeć jak w stodołach i ogrodach warzywnych krzątają się krzepcy gospodarze. To wszystko jest możliwe właśnie na terenie wdzydzkiego skansenu, który wygląda pięknie i ciekawie przez cały rok. Wystarczy troszkę wyobraźni – resztę zapewnia muzeum.
Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle oraz ceramiki.
Obecnie skansen zajmuje 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.
Informacje dotyczące dojazdu oraz godzin otwarcia skansenu znajdują się TUTAJ.