Zielony groszek, czyli pyszności prosto z grządki

0

Zielony groszek prosto z grządki kojarzy się ze  smakiem niedostępnym dla zwykłych mieszczuchów. Jeśli już uda się wypatrzeć  zielone strąki grochu na jakimś bazarkowym straganie, to zwykle  są nieco zwiędnięte i niezbyt apetyczne. A przecież każdy, kto spróbował małych, zielonych kulek wyłuskiwanych wprost przy warzywnej grządce zapamięta ten słodki, łagodny smak, uwielbiany zwykle przez dzieci. Zatem planując warzywnik, przeznaczmy trochę miejsca dla groszku. Latem schrupiemy go sami, o ile nie ubiegną nas nasze dzieci lub wnuki (jeśli je mamy). Dodatkowo warto wiedzieć, że zielony groszek nie tylko dobrze smakuje, ale też jest źródłem witamin z grupy B,  witamin C, E i K, a także licznych mikroelementów.  Groszek jest najlepszy do spożycia, gdy strąki są już solidnie pękate, ale jeszcze nie zaczęły tracić intensywnego, zielonego koloru. W zależności od odmiany dojrzałość konsumpcyjną osiąga od czerwca do końca lipca. A jeśli jakimś nadzwyczajnym zrządzeniem losu nie wszystkie strąki zostaną zjedzone, to nadmiar wyłuskanego groszku możemy zamrozić lub nie zrywać go wcale i poczekać, aż nasiona całkowicie dojrzeją i obeschną – zgromadzimy w ten sposób materiał siewny na następny sezon.

Kiedy posiać groch?

Przysłowie ludowe mówi:  kto sieje groch w marcu, ten zbiera w garncu, a kto w maju, ten w jaju. Z tej mądrości warto skorzystać, bo groch najlepiej rośnie w dość niskich temperaturach i na wilgotnym podłożu (wczesną wiosna o taką wilgoć najłatwiej). Zatem groch siejemy, jeśli nie w marcu, to najpóźniej w pierwszej połowie kwietnia na glebie głęboko uprawionej, piaszczysto-gliniastej, użyźnionej kompostem. Wysokie odmiany wymagają podparcia. Podpory najlepiej postawić zaraz po siewie lub najpóźniej, gdy rośliny mają nie więcej, niż 10-15 cm. Jeśli spróbujemy podpierać groszek, gdy łodygi już się położą, to wiele roślin się połamie.

Jaki groch wybrać?

W sprzedaży znajduje się kilka odmian zielonego groszku, które różnią się terminem dojrzewania, wysokością i wielkością strąków. Niektóre odmiany nie wykształcają w strąkach pergaminowej wyściółki (odmiany cukrowe), dzięki czemu można je zjadać w całości, tak jak fasolę szparagową, ale oczywiście bez gotowania. Jeśli miejsca w ogrodzie mamy trochę więcej, to najlepiej posadzić 3-4 odmiany, tak aby przedłużyć maksymalnie okres dojrzewania strąków i jednocześnie spróbować  różnych groszkowych smaków. Poniżej znajdują się najpopularniejsze odmiany groszku dostępne w sprzedaży:
Sześciotygodniowy: bardzo wczesny, nie wymaga podpór, strąki średniej wielkości,
Iłówiecki: wczesny, niski, bez pergaminowej wyściółki, strąki male, ale roślina bardzo plenna,
Cud Kelvedonu: wczesny, niski, strąki dość duże,
Bajka: późny, wysoki (wymaga podpór), strąki bardzo duże bez wyściółki pergaminowej,
Telefon: bardzo późny, wysoki (wymaga podpór), strąki bardzo duże, nasiona wyjątkowo smaczne.

Siejąc groszek pamiętajmy, że rośliny kończą wegetację mniej więcej w połowie lata i wtedy trzeba je usunąć  z grządki. Powstanie wtedy wolne miejsce, które możemy wykorzystać dla roślin poplonowych.

Pobierz Terminarz siewu warzyw.

 

You might also like More from author

Leave A Reply