Zawilce wieńcowe – uprawa w ogrodzie

0

Zawilce wieńcowe (Anemone coronaria) to bardzo dekoracyjne kwiaty pochodzące z rejonów Morza Śródziemnego, które z powodzeniem można uprawiać w naszych ogrodach. Ich duże, dorastające do 8 cm średnicy kwiaty, występują w kilku kolorach. W grupie zawilców wieńcowch pojedynczych (Zawilce De Caen) na biało zakwita The Bride, na niebiesko Mr. Fokker, na czerwono Hollandia, na różowo Sylphide, a odmiana Bicolor jest dwukolorowa, czerwono-kremowa. Do grupy zawilców St. Brigid, o pełnej budowie kwiatu, należą odmiany The Admiral – fioletoworóżowa, Lord Lieutenent – ciemnoniebieska oraz Mount Everest – biała.

Zawilce w ogrodzie

Zawilce wieńcowe dorastają do 35 cm wysokości. Na pędzie wykształcają jeden pąk kwiatowy. Uroku dodają im delikatne, pierzaste liście. Kwiaty zawilca wieńcowego warto obejrzeć z bliska – roślina tworzy mnóstwo czarnych pręcików i słupków, które bardzo ładnie kontrastują z intensywną barwą płatków. Zawilce wieńcowe kwitną późną wiosną i na początku lata. Przepięknie wyglądają na rabatach i stanowią też doskonały kwiat cięty o dużej trwałości, przez co są chętnie wykorzystywane przez florystów.

Uprawa zawilców wieńcowych

Sadzenie zawilców
Rośliny rozmnażamy za pomocą niewielkich korzeni bulwiastych. Te zakupione jesienią możemy wysadzić jeszcze przed zimą (rabatę warto wtedy przykryć warstwą ściółki) lub przechować do wiosny i zakopać na rabacie, jak tylko ziemia rozmarznie. W przeciwieństwie do cebulek czosnków czy lilii, przechowywanie mocno zeschniętych bulwek zawilców jest zupełnie niekłopotliwe – można je trzymać nawet w temperaturze pokojowej, bule w suchym i przewiewnym miejscu. Jednak przed sadzeniem warto bulwki moczyć przez jeden dzień w wodzie, co pobudzi rośliny do szybszego wzrostu.

Bulwy zawilców

Bulwki zawlców wieńcowych

Zawilce sadzimy na głębokość 4-8 cm w rozstawie 15 x 20 cm. Wybieramy stanowiska z glebą przepuszczalną, żyzną i próchniczną o odczynie zbliżonym do obojętnego. Aby uzyskać piękne kwitnące zawilce konieczne jest dobre przygotowanie gleby i zasilanie roślin kompostem lub obornikiem.

Ostatnie kwiaty zawilców pojawiają się w sierpniu. Potem roślina zamiera. Dojrzałe bulwki można wykopać we wrześniu lub pozostawić na zimę, jednak wtedy trzeba pamiętać o przykryciu rabaty warstwą ściółki, ponieważ ostrzejszych, bezśnieżnych zim bez zabezpieczenia rośliny mogą nie przetrwać.

You might also like More from author

Leave A Reply