Werbena patagońska – jednoroczna czy bylina?

0

Werbena patagońskaVerbena bonariensis od zawsze stanowiła dla mnie cenny dodatek do ogrodu, ponieważ jest ładna, wabi kolorowe motyle i uprawa jej nie wymaga dużego zachodu ani wysiłku. Gdy nasiona jej pojawiły się w zachodnich sklepach (jakieś 15 lat temu), to bardzo szybko stała się popularną rośliną rabatową.  U nas nasiona werbeny patagońskiej też już coraz łatwiej kupić. Sama uprawa tej rośliny nie jest już zbyt skomplikowana, trzeba tylko poznać kilka tajników z życia tego ciekawego przybysza z Południowej Ameryki:

• Werbena patagońska jest byliną kwitnącą w pierwszym roku po wysiewie – z małymi wyjątkami, nie jest w stanie przeżyć zimy w naszym klimacie na zewnątrz, możemy więc ją traktować jako roślinę jednoroczną.

• Bardzo łatwo się sama wysiewa, dzięki czemu możemy uprawiać ją z roku na rok nawet w naszym klimacie – tylko musimy pozostawić kwiatostany aż do późnej jesieni, aby zdążyły zrzucić nasiona. Oczywiście nie odchwaszczamy motyczką rabaty wiosną, bo możemy pozbyć się cennych siewek – które będą wschodzić marzec/kwiecień. Można samemu zebrać nasiona i zachować do wysiewu na przyszły sezon.

• Jeśli chcemy przechować kępy rośliny to przed nadejściem mrozów przycinamy werbenę do 1/3 wielkości, wykopujemy i wkładamy do skrzyń lub donic. Traktujemy jak pelargonie balkonowe – umieszczamy w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0oC. Roślina będzie w stanie spoczynku – nie podlewamy i nie dokarmiamy jej aż do wiosny.

• Nasiona werbeny patagońskiej wschodzą dość długo, ale obficie, warto jest więc samemu zadbać o materiał roślinny do pierwszego obsadzenia rabty. Siejemy w małych doniczkach lub multipaletach w lutym/marcu na parapecie lub w szklarni. Siewki pikujemy do oddzielnych doniczek wielkości 7-9cm lub opakowań po jogurcie. Możemy wysadzać do ogrodu już pod koniec kwietnia.  Nie potrzebują podpórek.

ZASTOSOWANIE  i  DOBRE TOWARZYSTWO

Werbena patagońska wygląda najlepiej na większych rabatach, gdzie może rosnąć w dużych plamach. Jej kwiaty, osadzone na końcach długich, twardych łodyg (wysokość 120cm) – tworzą wtedy fioletową chmurkę znajdującą się akurat na wysokości ludzkiego ramienia. Jest to świetna wysokość do obserwacji motyli i owadów. To, że jest dosyć wysoka wcale nie oznacza, że powinna rosnąć w środku lub z tyłu rabaty – wspaniale wygląda przy samej krawędzi. Pomimo wielkości jest to bardzo lekka roślina, która nie zakłóci ładu i symetrii ogrodu gdziekolwiek rośnie. Według mnie najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy pozostawi się siewki werbeny tam gdzie wykiełkowały – natura sama podpowiada i zazwyczaj ma rację.

Sezon kwitnięcia werbeny patagońskiej jest dosyć długi. Jej fioletowe kwiaty zdobią rabaty do późnej jesieni, a zimą nadal są ozdobą ogrodu aż do wiosennych porządków. W związku z tym świetnie wygląda na rabatch z szypułkami różanymi i późno-kwitnącymi bylinami np. rudbekią, jeżówką czy sadźcem plamistym. Wspaniale komponuje się z daliami oraz roślinami jednorocznymi takimi jak tytoń ozdobny czy tytoń leśny (Nicotiana sylwestris). Dobrze również wygląda posadzona w towarzystwie  traw ozdobnych np. trzęślicy czy ostnicy olbrzymiej (Stipa gigantea).

You might also like More from author

Leave A Reply