Uprawa róż miniaturowych w doniczkach – o czym musimy pamiętać?
Róże to niezwykle estetyczne kwiaty, które skradły serca milionów osób na całym świecie. Aby podziwiać piękno róż, nie trzeba jednak posiadać własnego ogrodu. Istnieje bowiem możliwość uprawy róż w doniczkach. Choć opcja ta nadal nie jest zbyt popularna, to zyskuje coraz większe uznanie i coraz więcej osób stawia na tę innowacyjną metodę.
Co warto wiedzieć o miniaturowych różach?
Miniaturowe róże coraz częściej zdobią parapety domów. Co istotne, kwiaty te są bardzo mocno zróżnicowane. Istnieją bowiem zarówno czerwone, jak i białe, różowe, żółte czy kremowe warianty. Miniaturowa róża została wymyślona przez Chińczyków i to właśnie dzięki temu państwu została tak mocno spopularyzowana. Miniaturki mogą mieć różne wielkości – najmniejsze kwiaty mierzą około 20 centymetrów, podczas gdy nieznacznie większe warianty dorastają do 50 cm. Miniaturowe róże najczęściej można kupić pod koniec zimy, aczkolwiek da się na nie natrafić także na początku wiosny. Róże doniczkowe słyną z tego, że kwitną w bardzo estetyczny sposób, dzięki czemu są świetną ozdobą mieszkania. Co istotne, zajmują one niewiele miejsca, a ponadto są one na tyle uniwersalne, że można je sadzić nie tylko w doniczkach, ale również w misach czy niewielkich pojemnikach.
Jakie wymagania mają róże w doniczkach?
Miniaturowe róże w doniczkach mają szerokie spektrum walorów, jednak trzeba mieć na uwadze, że ich uprawa wbrew pozorom wcale nie jest przesadnie łatwa. W praktyce, wymagania róż miniaturowych nie różnią się znacząco od kwiatów o standardowej wielkości. Podczas uprawy miniaturowej róży należy przede wszystkim pamiętać o tym, że korzenie róży rosnącej w doniczce mają ograniczoną przestrzeń, w efekcie czego w ich przypadku dostęp do wody oraz składników pokarmowych jest mocno utrudniony. Dlatego należy pamiętać, by rozmiar doniczki dostosować do wielkości róży i jej wymagań. Powinna mieć ona wydłużony kształt i mieć około 30 centymetrów.
Jeżeli chcemy, aby nasza róża w doniczce przetrwała próbę czasu, należy pamiętać o tym, by co jakiś czas ją przesadzać. Najlepiej robić to co 2 lata. Warto pamiętać o tym, by w doniczce zrobić niewielkie otwory – dzięki nim możliwe będzie pozbywanie się nadmiaru wilgoci. Równocześnie należy wystrzegać się tego, by korzenie róży stały w wodzie. W przeciwnym razie nasz kwiat może bowiem szybko utracić swoje naturalne piękno. W przypadku róż miniaturowych najlepiej spisze się próchnicze podłoże – jest ono względnie żyzne, przez co zapewni róży właściwy rozwój. Jeżeli nie przesadzamy róży w danym roku, to warto również zebrać wierzchnią warstwę ziemi oraz zastąpić ją kompostem.
Pielęgnacja miniaturowej róży
Aby miniaturowe róże miały zapewniony niczym niezmącony rozwój, muszą mieć zagwarantowane podłoże lekko wilgotne. Równocześnie nie wolno ich przelewać, gdyż wówczas bardzo szybko zwiędną. Co jakiś czas warto zraszać miniaturową różę specjalną mgiełką, aby zapewnić jej odpowiedni dostęp do wody. Nie można również zapomnieć o częstym nawożeniu róży. W tej roli bardzo dobrze spisują się przede wszystkim nawozy mineralne, które są tworzone specjalnie z myślą o miniaturowych różach.
Kiedy zauważymy przekwitnięty kwiatostan, należy uciąć go wraz z fragmentem łodygi, aby róża mogła się dalej rozwijać. Doniczki powinny znajdować się w pomieszczeniu relatywnie chłodnym. Należy pamiętać, by roślinę podlewać bardzo delikatnie i sporadycznie. Dzięki temu nie dojdzie do jej niepożądanego zasuszenia. Pamiętajmy, że róże miniaturowe to duża odpowiedzialność, albowiem pomimo niewielkich rozmiarów ich pielęgnacja nie jest prosta.