Trawy ozdobne na tysiąc sposobów

0

Agnieszka Hubeny-Żukowska, projektantka ogrodów i autorka ciekawego bloga Pracownia Sztuki Ogrodowej kocha trawy ozdobne, gdyż ich szeroka gama gatunkowa i odmianowa, a co za tym idzie różnorodność wielkości, kolorów oraz pokrojów pozwala jej na zastosowanie traw właściwie w każdym ogrodzie – bez względu na styl i stanowisko.

 

Trawa do każdego ogrodu.

 

Nie licząc gatunków czy odmian pochodzących z cieplejszych klimatów, które wymagają okrywania na zimę (na przykład trawa pampasowa) – trawy to rośliny raczej niewymagające. Pielęgnacja zależy oczywiście od danego gatunku, ale w większości przypadków wystarczy tylko jedno przycięcie w roku i dzielenie rozrośniętych karp co kilka lat. Trawy mają także bardzo wiele atutów jako roślina ozdobna. Weźmy na przykład ich barwę – występują właściwie w każdym kolorze począwszy od różnych odcieni zielonego, poprzez żółty, niebieski aż do czerwonego (np.: Imperata cylindrica „Red Baron”). Jeżeli chodzi o wielkość to najmniejsze trawy mają zaledwie kilka centymetrów wysokości, podczas gdy niektóre mogą osiągać ponad 2 metry. Jedne są delikatne i zwiewne, inne sztywne i kłujące.

 Sklep Na Ogrodowej

Wymagania traw ozdobnych.

Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność gatunków i odmian traw ozdobnych, ich wymagania siedliskowe mogą być skrajnie różne. Odpowiednio je dobierając możemy sadzić trawy zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, na glebach lekkich i piaszczystych oraz na glebach żyznych a nawet wilgotnych. Ze względu na swoje walory, już od kilku lat trawy są bardzo modne i to nie tylko w założeniach przydomowych, ale i w zieleni reprezentatywnej przy budynkach siedzib firm oraz w zieleni miejskiej.  

 

Fot. K Bellingham

Lekkie, swobodne nasadzenie z traw ozdobnych i bylin przypomina dziką łąkę. 

 

Trawy jako dodatek.

Trawy to doskonały wypełniacz lub dodatek zwłaszcza na rabatach bylinowych. Nie dość, że dodają ogrodowi lekkości, to jeszcze stanowią doskonały kontrast dla wielu innych roślin. Z trawami świetnie komponują się zarówno rośliny o większych kwiatach i masywnych płatkach takie jak:  róże, piwonie, jeżówki, dzielżany, czosnki ozdobne, jak i rośliny o dużych liściach – na przykład funkie, rozchodniki okazałe czy rodgersje.  Trawy pięknie wyglądają również w towarzystwie roślin o delikatnych, drobnych kwiatach typu perowskia, wiązówka oraz z iglakami (na przykład kosodrzewiną).

Trawy w roli głównej.

Trawy ozdobne są bardzo zmienne. Jako byliny mają do zaoferowania wiele i to o różnej porze roku. Na wiosnę pokazują się młode pędy, w lecie liśćmi traw kołysze wiatr dzięki czemu mamy nie tylko efekt wizualny ale również przyjemny delikatny dźwięk. Jesienią pojawiają się cudowne kwiatostany, które mogą być ozdobne nawet zimą, kiedy osadza się na nich koronkowy szron. Trawy są tak piękne, że nie potrzebują żadnych dodatków. Wśród traw ozdobnych są też gatunki zimozielone lub częściowo zimozielone.

 

Fot. A Hubeny- Żukowska

W nowoczesnym ogrodzie z trzęślicą na pierwszym planie.

 

Nowocześnie.

Trawy ozdobne to piękne rośliny architektoniczne. Mogą być ozdobą każdego ogrodu założonego w stylu nowoczesnym. Doskonale sprawdzają się także w ogrodach minimalistycznych. Dodają wnętrzom charakteru. W zależności od odmiany możemy uzyskać wrażenie surowości i czystości, ale także miękkości, delikatności i zwiewności. Odbiór wnętrza ogrodowego, w którym występują trawy ozdobne uzależniony jest nie tylko od gatunku czy odmiany roślin, ale także od sposobu ich aranżacji.

 

Sielsko.

Odpowiednio dobierając trawy ozdobne i byliny możemy stworzyć ogród sielski, nad którym unosić będą się pszczoły i motyle. Ich swobodne nasadzenia to klucz do sukcesu. Wystarczy dodatek w postaci drewnianej ławeczki, miękkiego fotela czy bardziej nowoczesnych mebli i wnętrze ogrodowe jest gotowe. Ogrody wypełnione trawami ozdobnymi mogą być również bardzo ekologiczne, ponieważ nie wymagają częstej pielęgnacji, a łany traw są świetnym miejscem schronienia oraz źródłem pokarmu wielu gatunków zwierząt.

 

Fot. K Bellingham

Stipa arundiancea (Anemanthele lessoniana) na rabacie mieszanej z czosnkiem błękitnym, wilczomleczem i krwawnikiem.

 

Na dużej powierzchni czy w doniczce.  

Trawy ozdobne są piękne same w sobie. Możemy je wykorzystywać w wielko powierzchniowych, jednogatunkowych nasadzeniach i robić kompozycje z samych traw. Jeżeli nasz ogród nie jest wielki lub dysponujemy jedynie tarasem lub balkonem to trawy również są trafnym wyborem. Te rośliny można z powodzeniem uprawiać w donicach lub dużych skrzyniach. Świetnie znoszą wiatry, dlatego są doskonałym rozwiązaniem również dla ogrodów na dachach gdzie wysokie trawy możemy stosować, jako zielone parawany.   

 

Niskie i wysokie.

Niskie trawy ozdobne doskonale zadarniają. Najmniejsze mogą być sadzone w ogrodach skalnych, przy wrzosowiskach czy niewielkich rabatach. Słabiej rosnące trawy doskonale wyglądają też w donicach zarówno jako solitery, jak i dodatki do roślin na przykład sezonowych. Wysokie możemy sadzić w towarzystwie dużych bylin i krzewów. Strzeliste trawy doskonale komponują się z małą architekturą oraz na przykład z dużymi dzbanami. Masywne trawy ozdobne mogą też tworzyć bariery oraz wygrodzenia prawie tak skutecznie jak żywopłoty.

You might also like More from author

Leave A Reply