Sukulenty na słoneczne balkony

0

W środowisku naturalnym sukulenty zazwyczaj rosną na mocno nasłonecznionych, ubogich, kamienistych stanowiskach – pomiędzy skałami, w szczelinach i niewielkich otworach, czyli wszędzie tam, gdzie woda się nie zbiera. Dzięki wytrzymałości na tak ekstremalne warunki są najlepszymi kandydatami na rośliny balkonowe.

Jakie sukulenty posadzić  na balkonie?
Jeśli zapewnimy im odpowiednio przepuszczalne podłoże i dobrze nasłonecznione stanowisko, to na balkonie czy na  tarasie możemy sadzić wszystkie odporne na zimowe temperatury sukulenty i większość kaktusów. Do najczęściej sadzonych z pewnością należą wszelakie odmiany rojników (Sempervivum) – rodzaj roślin należących do rodziny gruboszowatych.

Oto polecane gatunki: rojnik górski (Sempervivum montanum) występujący naturalnie na terenach górskich Europy. Gatunki uprawiane w ogrodach: rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), rojnik ogrodowy (Sempervivum×hybridum hort.) i rojnik murowy (Sempervivum tectorum).
Podobną popularnością cieszą się niektóre gatunki rozchodników: rozchodnik kaukaski (Sedum spurium), rozchodnik biały (Sedum album), rozchodnik sześciorzędowy (Sedum sexangulare) oraz rozchodnik ostry (Sedum acre).

Maleńkie mieszkanko dla skalniaka
Sukulenty nie potrzebują dużej przestrzeni życiowej i mogą zadowolić się nawet otworem niewielkiej rury drenażowej sprzed lat lub płytką glinianą donicą. Nawet, gdy podłoże, w którym rosną zbytnio się przesuszy, to woda zmagazynowana w pędach i liściach roślin będzie wspomagać je jeszcze przez długi czas.

To ważne! Sadzimy w odpowiednim podlłożu.
Robiąc własną mieszankę podłoża do skalniaków zawsze bierzemy pod uwagę warunki środowiska, z którego pochodzi dana roślina. Niektóre z nich preferują kwaśne gleby, inne zasadowe lub obojętne. Większość jednak potrzebuje podłoża o bardzo dobrej przepuszczalności, w przeciwnym razie korzenie oraz dolne części roślin szybko zgniją i umrą. W każdym podłożu dla skalniaków powinien więc być grys, żwirek lub gruboziarnisty piasek. O mieszankach poczytaj więcej TUTAJ.

Ściółka w donicach
Nie zapomnijmy też o ściółkowaniu. Dolne liście kaktusów czy sukulentów nie lubią spoczywać na powierzchni wilgotnego podłoża ogrodniczego, bo w rezultacie mogą nawet gnić i odpadać. Bez względu więc na to, czy rośliny sadzimy w niewielkich doniczkach, misach czy też otworach pomiędzy płytami tarasowymi – zawsze porządnie ściółkujemy je grysem, drobnym żwirem lub tłuczniem, łamanym łupkiem lub piaskowcem.

Więcej o kwiatowych donicach na taras i balkon w naszym e-Magazynie.

You might also like More from author

Leave A Reply