Srebrzyste rośliny rabatowe

0

Rośliny o kolorowych liściach stanowią bardzo cenny dodatek do ogrodu. W odróżnieniu od kwiatów, które pojawiają się na stosunkowo krótki okres, liście bardzo często utrzymują swoją barwę przez cały okres wegetacji. Dzięki takim nasadzeniom łatwiej utrzymać harmonię wśród ogrodowych rabat, a poza tym znika ogrodowa nuda, nawet wtedy, gdy zakończy się kwitnienie naszych reprezentacyjnych roślin.

Srebrzystolistne piękności

Grupa roślin o srebrzystych liściach jest dość spora i z łatwością znajdziemy tam wiele ciekawych gatunków i odmian nadających się do sadzenia w różnych warunkach stanowiskowych.

Srebrzyste rośliny na słońce

W tej grupie będziemy mieć spory wybór. Srebrzysto-szary odcień liści posiada wiele sukulentów (np. rojniki) oraz innych odpornych na suszę bylin. Niejednokrotnie srebrna barwa idzie w parze z puszystym kutnerem pokrywającym blaszki liściowe, który chroni roślinę przed utratą wody w czasie trudnych warunków pogodowych. Wśród srebrzystolistnych piękności wyjątkowo ciekawą rośliną jest czyściec wełnisty (Stachys byzantina) o niepozornych, różowych kwiatach – ale to nie one decydują o jego urodzie. Karminowe kwiaty ze srebrnymi liśćmi urokliwie łączy firletka omszona (Lychnis coronaria), dorastająca do 70-80 cm wysokości. Wybierając spośród mniejszych bylin, warto zwrócić uwagę na kwitnąca na biało rogownicę kutnerową (Cerastium tomentosum) czy szarotkę alpejską, którą możemy zbierać na suche bukiety. Na suszki nadaje się również srebrzystolistny przegorzan niebieski (Echinops) oraz mikołajek alpejski (Eryngium alpinum) – rośliny na trudne warunki stanowiskowe.

Srebrzyste rośliny do cienia

Liście roślin do cienistych zakątków zwykle nie są jednolicie srebrzyste. Srebrna barwa kropek i plamek łączy się z zielenią lub szarością w bardzo ciekawą, czasami zaskakującą całość. Takie ubarwienie liści zaobserwujemy np. u świetnie rozrastającego się gajowca żółtego (Lamium galeobdolon, kwiaty żółte) oraz miodunki (Pulmonaria,  kwiaty różowo-niebieskie). U brunnery wielkolistnej (Brunnera macrophyllasrebrne liście poprzetykane są zielonkawym unerwieniem. Żurawka (Cheuchera) Velvet Night łączy srebrne tło z unerwieniem bordowym.

Srebrzyste zioła

W ogródku ziołowym kolor srebrny możemy wprowadzić za pomocą lawendy wąskolistnej – którą świetnie znamy, szałwii  srebrzystej (Salvia argentea) o niezwykle „puszystych”, kutnerowych liściach, albo najzwyklejszej szałwii lekarskiej (Salvia officilnalis), której liście przybierają srebrzyste odcienie w promieniach słońca. Bardzo wyrazisty, srebrny kolor ma także kocanka włoska (Helichrysum angustifolia) Tall Curry – niestety nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Nie trzeba chyba dodawać, że zioła, oprócz koloru, do ogrodu wprowadzą także wspaniały zapach, szczególnie w słoneczne dni, kiedy najintensywniej ulatniają się olejki eteryczne.

You might also like More from author

Leave A Reply