Romantyczne ogrody w Rosemoor
Widowiskowe ogrody poruszające zmysły … pełne romantycznych róż, pachnących wawrzynków, kwitnących śliw … Anna Jankowska odkrywa dla nas Rosemoor.
Jak Lady Anna pokochała swój ogród …
Zapoznając się z historią Rosemoor (hrabstwo Devon), musimy cofnąć się do lat 30-tych ubiegłego wieku, kiedy to posiadłość odziedziczyła Lady Anna. Młodziutka dziedziczka nie interesowała się wówczas ogrodnictwem, a otrzymana w spadku ziemia również nie przypadła jej do gustu. Ogród, otaczający dom, uznała za „pracochłonny i nudny”. Jej podejście zmieniło się jednak po latach – przebywając na rekonwalescencji w Hiszpanii, w 1959 roku, Lady Anna miała okazję poznać kolekcjonera roślin Collingwooda Ingrama, który otworzył jej oczy na świat flory.
Sam Ingram posłał do Rosemoor sporo roślin ze swego prywatnego ogrodu Benenden i tym samym zapoczątkował dzieło, kontynuowane przez Lady Annę, która to w celu uzupełnienia kolekcji odbyła szereg botanicznych podróży do wielu zakątków świata.
Tworzenie Rosemoor …
Ogrody stworzone przez Lady Annę, utrzymane były w stylu naturalistycznym, bez konkretnego planu. Z pomocą dziedziczce przybył projektant John Cordington, który posłużył radą i doświadczeniem. Dopingowali mu Ingram i Lionel Fortescue, kolejny miłośnik roślin i właściciel „The Garden House”. Dzięki ich sugestiom i estetycznemu zmysłowi Lady Anny, Rosemoor nabrał niepowtarzalnego charakteru, który możemy podziwiać do dziś.
W 1988 Lady Anna podarowała Rosemoor Królewskiemu Towarzystwu Ogrodniczemu (RHS), które kultywuje jej dzieło. Zmiany wprowadzone przez RHS objęły między innymi stworzenie nowoczesnego centrum dla odwiedzających, poszerzenie kolekcji roślin o nowe, bardziej ozdobne nasadzenia, a także nadanie nieco formalnego charakteru, który wspaniale kontrastuje ze swobodnym stylem zapoczątkowanym przez Lady Annę.
Pióropusznik strusi i kamasia w ogrodzie leśnym w kwietniu.
Najpiękniej jest wiosną …
Ogrody Rosemoor atrakcyjne są o każdej porze roku. Prawdziwym pięknem emanują wiosną, kiedy to do życia budzą się owocowe drzewka, kwitną rododendrony oraz magnolie, a przy ścieżkach już w marcu pachną krzewy wawrzynka i sarkokoki.
Kwiecień i maj to czas ozdobnej, miododajnej byliny, jaką jest Kamasja Leichtlina, charakteryzująca się dzwoneczkowatymi, białymi bądź fioletowo-niebieskimi kwiatami.
Wiosenne kwiaty Rosemoor to także jaskrawo-żółte stokrotki Doronicum ‘Miss Mason’, które wyjątkowo dobrze wyglądają w towarzystwie blado-różowych świerząbków kosmatych i niebieskich niezapominajek. Latem na scenę natomiast wkraczają królowe kwiatów, czyli róże. Tu w Rosemoor jest ich około dwóch tysięcy.
Romantyczne rosarium: róża ‘Deve d’Or’, ‘Goldbusch’, ‘Molineux’, ‘Wisley’.
Rosemoor jest idealną scenerią dla zakochanych, można tu urządzić romantyczne przyjęcie ślubne lub spędzić niezapomniane wakacje na łonie natury, zatrzymując się w jednym z luksusowych domków letnich – magnolii, kamelii lub azalii. Ogrody dla zwiedzających otwarte są od marca do października. Więcej o ogrodach Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego RHS TUTAJ.
Ogród „Królowej Matki” zimową porą.
Zajrzyjcie do inspirującego świata wnętrz i ogrodów na potralu poezja-designu.pl