Przebiśniegi – radosne zwiastuny wiosny
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to znany i kochany przez wszystkich zwiastun przedwiośnia. Jego małe, pachnące miodem kwiatki często przebijają się w lutym przez śnieg, aby w słoneczny dzień lekko rozchylić swoje płatki. Podczas chłodnej nocy jednak stulają się ponownie. Śnieżyczki najpiękniej wyglądają sadzone w dużych grupach pod konarami drzew, gdzie często po kilku latach naturalizują się. Jako kwiaty miododajne są także wysoko cenione przez pierwsze budzące się do życia owady. Wygłodniałe po długiej zimie pszczoły lekko wstrząsają delikatnymi dzwoneczkami przebiśniegów wysypując z nich słodki pyłek …
Przebiśniegi raczą nas swoimi delikatnymi śnieżnobiałymi kwiatkami już od połowy lutego i zdobią ogrody przynajmniej do końca marca. Te drobne rośliny cebulkowe mogą kwitnąć i swobodnie rozmnażać się z roku na rok pod warunkiem, że poznamy i zaspokoimy ich wymagania..
Stanowisko i gleba
Przebiśniegi zdecydowanie preferują chłodniejsze warunki wzrostu, najlepiej czują się w miejscach częściowo zacienionych pod koronami drzew oraz krzewów liściastych – nie znoszą piekącego słońca. I chociaż nie są roślinami nazbyt kapryśnymi, to szybciej rozmnażają się i lepiej rosną na cięższych glebach zasadowych lub neutralnych.
Sadzenie i rozmnażanie cebulek
Cebulki przebiśniegów można kupić zarówno jesienią w stanie zasuszonych cebulek, jak i wiosną w stanie tzw. ‘zielonym’ – gdy ich liście oraz pędy kwitnące wybiły już z cebulki. Bez względu jednak na to, kiedy je kupujemy – powinniśmy natychmiast po zakupie posadzić je w glebie, gdyż nie tolerują nadmiernego przesuszenia. Rozrośnięte kępki przebiśniegów dzielimy i przesadzamy od przekwitnięcia do jesieni.Przebiśniegi w ogrodzie
Galanthus nivalis to świetna roślina do naturalizacji w trawie, szczególnie dobrze do tego nadaje się odmiana pełna ‘Flore Pleno’.
Przebiśnieg Flore Pleno
Większy przebiśnieg Galanthus elwesii po kilku latach uprawy na tym samym stanowisku także stworzy duże naturalne połacie w kolorze czystej kości słoniowej, wygląda on jednak równie ciekawie w towarzystwie innych wiosennych kwiatów, w szczególności ciemierników. W podobnym terminie, co przebiśniegi zakwitają również przylaszczki, botaniczne krokusy, ranniki i cebulice. Jeśli posadzimy je razem, już na przedwiośniu uzyskamy przepiękną, kolorową rabatę.
Przebiśniegi i przylaszczki