Palmiarnia Księżnej Daisy

0

W odległości kilku kilometrów od Wałbrzycha, niedaleko zamku Książ znajduje się ciekawa i rozległa palmiarnia. Ten szklany ogród zbudowano w latach 1911 -1914 z polecenia księcia na Pszczynie i Książu Jana Henryka XV von Pless. Palmiarnia powstała z inicjatywy żony księcia, Marii Teresy – znanej z wyjątkowej urody Angielki, którą nazywano księżną Daisy. Cytując za witryną zamku w Książu:

„Inwestycja ta pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Całe zamierzenie otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do Lubiechowa sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin. Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową. Można z niej było podziwiać panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin.”

W palmiarni i szklarniach oprócz ciekawostek egzotycznych, uprawiano przez cały rok także różnorodne warzywa i owoce na stoły księcia i jego rodziny, przygotowywano również sadzonki i gotowe rośliny do obsadzeń sezonowych i dekoracji zamkowych wnętrz. Wokół cieplarni znajdowały się sady, wypielęgnowane warzywniki i rozległe rabaty kwiatowe, a także ulubione przez księżną rosarium. I co ciekawe, palmiarnia od samego początku udostępniona była zwiedzającym.

Obecnie w palmiarni wciąż możemy zobaczyć wiele ciekawych ciepłolubnych roślin egzotycznych. Niestety otoczenie obiektu nie wygląda już tak wspaniale, jak za czasów największej świetności. Po przekroczeniu imponującej bramy, do drzwi palmiarni spacerujemy przez typowe nasadzenia parkowe.

Więcej informacji o palmiarni, jej kolekcjach, godzinach zwiedzania i dojeździe  tutaj.

Natomiast z zamku w Książu przeczytaj tutaj.

 

You might also like More from author

Leave A Reply