Ogród Botaniczny w Oksfordzie

0

The University of Oxford Botanic Garden to najstarszy ogród botaniczny w Wielkiej Brytanii, a także jeden z najstarszych na świecie. Ulokowany jest zaraz przy ruchliwej High Street, stanowiąc tym samym oazę spokoju i zieleni w samym centrum głośnego miasta.

 

Ogród Botaniczny w Oksfordzie. Fot. A Jankowska

 

Ogród został założony w latach dwudziestych XVII wieku, przez brytyjskiego żołnierza Henry’ego Danversa, któremu przyświecała myśl „gloryfikacji dzieł Boga i popierania nauki”. Stąd też początkowo w ogrodzie sadzono rośliny, które znajdowały swe przeznaczenie w medycynie. Obecnie na prawie dwóch hektarach obszaru zobaczymy wiele innych gatunków, w tym sukulenty i inne egzotyczne egzemplarze, rozwijające się w tutejszej oranżerii.

W samym centrum oranżerii znajduje się jej najstarsza część – „The Lily House”. Tak zwany domek lilii, powstał w 1851 roku i jest sporych rozmiarów stawem, pełnym roślin wodnych. Pierwotnie został on zbudowany pod uprawę gigantycznej wiktorii amazońskiej, obecnie rosną tu nieco mniejsze egzemplarze wiktorii parańskiej. W szklarni obejrzymy także imponującą kolekcję palm, paproci bądź roślin owadożernych, którym możemy się przyjrzeć poprzez, umocowane przy ich stanowiskach, szkła powiększające.

 

Ogród Botaniczny w Oksfordzie. Fot. A Jankowska

 

Cały ogród podzielony został na dwie części – „The Walled Garden”, w którym wciąż uprawia się rośliny lecznicze, a także „The Lower Garden” – miejsce pod uprawę miedzy innymi warzyw i owoców. W obydwu częściach ogrodu można znaleźć cichy zakątek do relaksu. Oksfordzki ogród przyciąga bowiem nie tylko turystów zainteresowanych botaniką, ale także mieszkańców miasta, którzy lubią urządzać tu pikniki. Botaniczne centrum zainteresuje również amatorów architektury. Do ogrodu prowadzi, zaprojektowana przez Nicholasa Stone’a, brama Danby, która jest przykładem architektury wczesnego baroku. Z ogrodu botanicznego roztacza się również widok na zabytkowy Magdalen College.

Ciekawostką jest, że w oksfordzkim ogrodzie botanicznym natchnienia poszukiwał sam Lewis Carroll, kiedy tworzył „Alicję w Krainie Czarów”. Miał tu także zwyczaj wypoczywać J. R. R. Tolkien, który upodobał sobie miejsce pod sosną austriacką. Gatunek ten podobno  stał się inspiracją do stworzenia Entów, występujących w jego mitologii Pasterzy Drzew.

Źródło: botanic-garden.ox.ac.uk, Wikipedia

You might also like More from author

Leave A Reply