Jak założyć perfekcyjny skalniak

1

Skalniaki powstają spontanicznie w wielu ogrodach. Lubimy filigranowe rośliny skalne, z których na niewielkiej powierzchni możemy utworzyć malownicze kompozycje. Założenie niewielkiego skalniaka nie jest trudne, dość łatwo można też kupić podstawowe rośliny nadające się do uprawy w zagłębieniach skalnych. Jednak nie wszystkie sprawdzą się w warunkach, jakie im stworzymy, z tej prostej przyczyny, że mają różne wymagania stanowiskowe. Możemy oczywiście dobierać obsadzenia metodą prób i błędów, ale znacznie lepiej poznać  najpierw potrzeby roślin i dopasować gatunki do przygotowanego stanowiska, albo stworzyć właściwe stanowisko dla naszych ulubionych roślin.

Szukając fachowej wiedzy o ogrodach skalnych warto skorzystać z książki „Poradnik kolekcjonera SKALNIAKI” przygotowanej przez Eugeniusza Radziula, pasjonata roślin ozdobnych, który sam, od wielu lat zakłada i pielęgnuje skalniaki z wyszukanymi roślinami górskimi z naszej strefy klimatycznej. Dzięki temu, we własnym ogrodzie miał szansę poznać wymagania setek roślin, sfotografować je i przekazać tę wiedzę w swojej książce.

Poradnik

Według autora, zakładając ogrody skalne należy kierować się następującymi zasadami:

1. Zdecydowana większość roślin skalnych wymaga przepuszczalnego podłoża – dlatego skalniak tworzymy w miejscu, gdzie ten warunek może być spełniony.

2. Zwracamy uwagę na odczyn podłoża, jakim wypełniamy zagłębienia skalne. Na odczyn podłoża mogą mieć wpływ także skały użyte to tworzenia ogródka, np. wapienie i dolomity sprzyjają rozwojowi roślin lubiących zasadowe podłoże.

3. Rośliny na skalniak dobieramy z uwzględnieniem ich potrzeb co do odczynu gleby, a także nasłonecznienia. Piękne sklaniaki mogą powstać w każdej wystawie, nie tylko na miejscach słonecznych. Na stanowiskach zacienionych sprawdzą się paprocie, mchy i porosty – które również tworzą przepiękne kompozycje skalne.

4. Skalniaki powstałe w ogrodzie wymagają sporo uwagi przede wszystkim po założeniu – podlewanie i regularne odchwaszczanie pozwala młodym roślinom ukorzenić się i stopniowo zagarnąć przeznaczoną dla nich powierzchnię. O skalniaki założone w donicach zwykle musimy dbać nieco intensywniej przez cały czas uprawy – szczególnie, jeśli chodzi o nawadnianie w okresach suszy. Należy pamiętać, że łatwiejsze w pielęgnacji są te skalniaki, które gromadzą rośliny o podobnych wymaganiach siedliskowych.

Autor Poradnika

Autor w swoim ogrodzie

Wszystkich zaciekawionych fachowym podejściem do zakładania skalniaków zachęcamy do skorzystania z bogato ilustrowanego poradnika dla kolekcjonerów, w którym Eugeniusz Radziul przedstawia również około 1500 gatunków i odmian roślin zasiedlających skalne podłoża. Co ważne, w opisach znajdujemy wymagania roślin odnośnie gleby i nasłonecznienia, co pozwala na prosty wybór nasadzeń do każdego skalniaka.

„Poradnik kolekcjonera SKALNIAKI”
Eugeniusz Radziul
Wydawnictwo ZYSK I S-KA

You might also like More from author

1 Comment

  1. KasiaB says

    Takie skalniaki 'z prawdziwego zdarzenia’ są przepiękne. Wcale nie dziwię się, że można stracić dla nich głowę. Marzę o szklarni alpejskiej od lat. Pozdrawiam, k

Leave A Reply