Groch – jakie odmiany posiać w warzywniku?

0

Czy znacie smak świeżego, zielonego groszku, zerwanego właśnie z warzywnej grządki? Pewnie nie wszyscy, bo w sprzedaży takie rarytasy niełatwo znaleźć. A jeśli już, to często trudno wtedy mówić o świeżości. Do posmakowania groszku potrzebny jest własny lub zaprzyjaźniony ogród (nawet balkonowy), no i oczywiście wcześniejsze wysianie starannie wybranych nasion.

Groch warto siać, bo jest prosty w uprawie, ma umiarkowane wymagania glebowe, i w zasadzie zawsze się udaje. A zielone świeże nasiona, to pyszna przekąska, pełna cennych witamin i soli mineralnych, lekko słodka, ale niezbyt kaloryczna.

Nasiona grochu

Różne wielkości nasion, w zalezności od odmiany grochu. Od lewej: Iłówiecki, Sześciotygodniowy, Bajka
 
 

Jakie odmiany grochu wybrać?
Wybierając odmiany grochu do siewu warto zwrócić uwagę na następujące cechy odmiany:

1. Jaki jest termin zbioru?

Poszczególne odmiany różnią się terminem plonowania nawet o 4 tygodnie. Dla rozciągnięcia zbiorów warto posiać odmiany najwcześniejsze, o średnio późnym terminie plonowania  i późne.

Odmiany wczesne:
Sześciotygodniowy
Pegaz
Iłówiecki

Odmiany średniowczesne:
Cud Kelvedonu
Meteor Dziekanowski
BajkaIzolda
Demon
Walor
Blauwschokker (różowe kwiaty i fioletowe strąki)

Odmiany późne:
Telefon
Ambrosia
Betafortuna
Boogie
Bajka
Corne de Belier
Oregon Sugar Pod

2. Czy odmiana posiada pergaminową wyściółkę?

Tzw. groszek cukrowy nie posiada wyściółki, dlatego strąki można zjadać w całości. Również po ugotowaniu – tak jak fasolkę szparagową.  Jeśli chodzi o pozostałe odmiany (groch łuskowy), to do spożycia nadają się tylko nasiona. Odmiany bez wyściółki  mają z reguły mniejsze nasiona niż odmiany z wyściółką.

Odmiany grochu cukrowego (bez pergaminowej wyściółki):
Iłówiecki
Ambrosia
Bajka
Corne de Belier
Oregon Sugar Pod

Wielbicielom groszku zjadanego w całości, razem ze strąkiem chciałabym jednak dać małą przestrogę, którą widać na zdjęciu poniżej. Właśnie z tego powodu, przed zjedzeniem strąka warto podejrzeć, co się w nim skrywa.

Nieproszony gość

3. Jaka jest siła wzrostu danej odmiany? Czy będą potrzebne podpory?

Groch osiąga od 50 do 200 cm wysokości. a ponieważ posiada wiotkie pędy podpieranie wysokich odmian jest niezbędne. Jako ciekawostkę można polecić odmianę Boogie, która mimo średniej siły wzrostu może obejść się bez podpór, ponieważ wytwarza wiele wąsów czepnych. Gęsto posadzone rośliny tworzą zwarty, groszkowy łan wspierając się na sobie wzajemnie.

Większość odmian grochu osiąga średnią lub dużą wysokość i potrzebuje podpór.

Odmiany, które mogą się obejść bez podpór to:
Iłówiecki
Walor
Cud Kelvedonu
Meteor Dziekanowski
Boogie

Podpory do grochu nie muszą być bardzo solidne – pędy nie są zbyt ciężkie. Możemy je rozpinać na sznurkach albo użyć większych gałęzi pozostałych z wiosennego przycinania krzewów i drzew, co widać na zdjęciu poniżej.

Podpory do grochu

Groch, którego nie zjemy na świeżo, zrywamy po osiągnięciu dojrzałości (gdy strąki zżółkną i zaschną).  Zasuszone ziarna grochu są gładkie lub pomarszczone. Te gładsze posiadają więcej skrobi. Nasiona pomarszczone wytwarzane są przez odmiany cukrowe, które zawierają więcej cukru.

Smacznego!

Więcej o groszku tutaj.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply