Czym są Efektywne Mikroorganizmy?
Około 30 lat temu na wyspie Okinawa (Japonia) powstała mieszanina mikroorganizmów, które okazały się bardzo pomocne w wielu dziedzinach naszego życia. Mieszanka tych mikroorganizmów została zidentyfikowana jako Efektywne Mikroorganizmy i składa się z ponad 80 różnych rodzajów mikroorganizmów zebranych i hodowanych w odpowiedni sposób. Do najważniejszych mikroorganizmów EM zalicza się bakterie kwasu mlekowego, drożdże i bakterie fotosyntetyczne.
Bakterie kwasu mlekowego są jednym z głównych składników mieszanek EM-ów
Efektywne Mikroorganizmy znajdują zastosowanie zarówno w ogrodach konwencjonalnych jak i ekologicznych. Stosowane są zarówno w ogrodach ozdobnych (kwiaty, trawniki itp.), uprawowych (warzywa, zboża) jak i w sadach. Najpopularniejszą mieszanką jest tzw. EM Aktywny.
Właściwości EM Aktywnego :
– preparat naturalny
– wolny od organizmów modyfikowanych genetycznie
– przyjazny środowisku
– wykazuje działanie antyutleniające
Zastosowania EM Aktywnego w ogrodzie:
1. Zaprawianie nasion przed wysiewem Traktując nasiona preparatami EM skracamy okres kiełkowania, zwiększamy siłę kiełkowania nasion oraz stymulujemy równomierny wzrost. EM tworzy na powierzchni nasion środowisko, którego unikają wirusy oraz inne patogeny.
2. Moczenie sadzonek Stosujemy w celu przyspieszenia rozwoju systemu korzeniowego. Chronimy system korzeniowy przed procesami gnilnymi oraz mikroorganizmami chorobotwórczymi, głównie grzybami…
3. Podlewanie i opryski Regularne podlewanie i opryski zwiększają naturalną odporność roślin, są one mniej podatne na choroby i szkodniki. EM utrzymują glebę i rośliny w odpowiedniej, przyjaznej roślinom kulturze, mają wpływ na właściwy rozkład substancji organicznej dzięki czemu rośliny mogą korzystać ze wszystkich dostępnych składników nawozowych, co przekłada się na zdrowe i silniejsze rośliny, bujniejsze kwitnienie, wyższe plony, a owoce i warzywa są lepszej jakości (zawierają więcej witamin i przeciwutleniaczy), smaczniejsze (wyższa zawartość cukrów) i dłużej się przechowują w dobrym stanie. EM stosowane doglebowo przetwarzają materię organiczną wytwarzając próchnicę, stabilizują ph gleby na poziomie ok.7, poprawiają stosunki powietrzno – wodne w glebie. Ponadto wytwarzają strukturę gruzełkowatą, gleba staje się pulchna, nie tworzą się zastoiska wodne. Przetwarzają niedostępne formy fosforu, potasu, magnezu oraz wapnia na związki przyswajalne dla roślin. Pożyteczne mikroorganizmy rozkładając resztki roślinne eliminując jednocześnie patogeny chorobotwórcze z gleby Bakterie beztlenowe zawarte w EM spisują się doskonale w walce z pleśnią, grzybem i procesami gnilnymi. Wskazane jest zastosowanie EM doglebowo gdy wyczuwalny jest zapach pleśni w glebie..
4. Kompostowanie i traktowanie obornika EM Dzięki Efektywnym Mikroorganizmom szybciej rozkładana jest materia organiczna. Kompost z EM dostarcza do gleby wiele związków organicznych. Dodatek EM powoduje, że środowisko glebowe jest stabilne a związki organiczne są szybciej dostępne dla roślin. Dodatkowo wcześniejsze aplikowanie do gleby kompostu i EM spowoduje szybsze kiełkowanie nasion chwastów nagromadzonych w ziemi i będzie je można mechanicznie zwalczyć. Poza tym mikroorganizmy zatrzymują procesy gnilne resztek, które mogą rozpocząć w glebie procesy chorobotwórcze.
Dzięki EM poprawiamy także jakość obornika stosowanego jako nawóz naturalny. Obornik traktowany EM nie gnije, nie wydziela przykrych zapachów (następuje eliminacja emisji szkodliwych gazów ), zachodząca w nim fermentacja niskotemperaturowa powoduje zachowanie w nim składników odżywczych (zwiększa się ilość przyswajalnych form mikro i makroelementów ) a także zostaje on oczyszczony z resztek środków chemicznych i antybiotyków stosowanych w hodowlach. Jest on bogatym źródłem substancji odżywczych dla gleby i roślin. Ponadto składniki, które zawiera obornik, dzięki działaniu EM są w formie gotowej i w pełni dostępnej dla roślin.
5. Szczepienie gleby EM jesienią, zimą i wczesną wiosną gdy gleba „odpoczywa”, nie ingerujemy wówczas żadnymi środkami chemicznymi, dlatego EM -y mają doskonałe pole do działania (mimo niskich temperatur). Nic nie zakłóca działania EM i przez okres ok. 5 miesięcy mogą one spokojnie mineralizować wszystkie odpady (liście, suche chwasty, gałęzie, zgniłe owoce itp.) oraz przygotowują glebę do wiosennego startu – wyposażając ją w mikro i makro składniki potrzebne roślinie.
Inne zastosowania EM w ogrodzie i w domu:
1. Utrzymywanie w czystości i równowadze mikrobiologicznej oczek wodnych, stawów czy basenów
2. Stosowanie w przydomowych oczyszczalniach
3. Podlewanie kwiatów balkonowych i domowych
4. Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych
5. Stosowanie do codziennych porządków w domu.
Więcej informacji na temat zastosowania oraz zakupu EM-ów u Pani Marleny pod numerem telofonu lub pod adresem email: marlbrze@o2.pl