Botanika, ekologia… i klocki LEGO®

0

Świat roślin i klocków LEGO® na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak niedawno pojawiły się w ofercie duńskiego producenta wyjątkowe zestawy, które zdecydowanie zmniejszają ten dystans. Natomiast produkcja samych klocków w przyszłości nie ma już opierać się na plastiku – planowane jest jego zastąpienie bio-materiałem.

Zestawy dla miłośnika roślin wszelakich

W 2021 roku premierę miały pierwsze zestawy LEGO® z botanicznej kolekcji, będącej częścią serii LEGO® Creator™ Expert. Warto najpierw powiedzieć dwa słowa o głównej serii – zawiera ona zaawansowane konstrukcje, przeznaczone głównie dla dorosłych, a tematyka jest bardzo zróżnicowana. W ramach Creator™ Expert znajdziemy zestawy nawiązujące między innymi do słynnych miejsc i pojazdów, ale 2021 rok przyniósł także trzy komplety które zapoczątkowały nową, interesująca podgrupę.

Trzy zestawy o których mowa przedstawiają:

  • drzewko bonsai (nr katalogowy 10281, można je przystroić na dwa sposoby – zielonymi listkami lub różowo-białymi kwiatami wiśni);

  • bukiet kwiatów (zestaw nr 10280, przedstawiający różne kwiaty, takie jak róże, maki, lwie paszcze, astry i stokrotki);

  • strelicję królewską (nr 10289, największy z całej trójki – 1173 elementy; składa się z kwiatu z charakterystycznymi, pomarańczowymi liśćmi oraz doniczki).

Wszystkie robią naprawdę duże wrażenie, a ich wygląd jest bardzo zbliżony do naturalnych pierwowzorów. Komplety z botanicznej linii mogą stanowić wyjątkowy prezent dla miłośnika roślin z żyłką konstruktora – świetnie będą się prezentować na półce/biurku w domu lub biurze.

Bardziej ekologiczne klocki LEGO® do 2030 roku

Warto przy okazji wspomnieć o innym aspekcie łączącym klocki LEGO® z naturą. Jak powszechnie wiadomo, elementy LEGO® są produkowane z plastiku, który trudno zaliczyć do ekologicznych materiałów. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, iż w odróżnieniu do wielu innych plastikowych rzeczy którymi się otaczamy i z których korzystamy, klocki LEGO® praktycznie nie trafiają do śmieci.

Mimo tego Grupa LEGO planuje zamianę wykorzystywanego surowca na bardziej ekologiczny do 2030 roku; testowane są różne bio-klocki. Prezes Niels Christiansen wskazywał, iż proces poszukiwania i opracowania odpowiedniego materiału jest bardzo złożony, jednak dużą szansę na pojawienie się w jego składzie ma trzcina cukrowa. Natomiast do 2025 roku mają zniknąć plastikowe torebki w które są pakowane klocki. Ten drugi cel wydaje się dużo prostszy do osiągnięcia (i to nawet w krótszym horyzoncie czasowym), niż opracowanie bio-materiału, który dorównywałby parametrom plastikowych „cegiełek”.

Powyższy materiał został opracowany przez stronę noweklocki.pl, który zajmuje się opisywaniem zestawów i serii LEGO®, a także przedstawianiem aktualności z klockowego świata.

You might also like More from author

Leave A Reply