Szałwia szkarłatna – świetna na wysokie rabaty

0

Szałwia szkarłatna (Salvia coccinea) to bardzo ciekawa i nieodkryta przez wielu ogrodników roślina rabatowa. Osiąga znaczące rozmiary, bo dorasta do ponad 1 m wysokości (choć na opakowaniu nasion napisano tylko 60 cm), lecz dzięki dużej ilości drobnych, jaskrawych kwiatów sprawia wrażenie lekkości i zwiewności. Na naturalnych stanowiskach ten gatunek szałwii znajdujemy w ciepłych strefach klimatycznych obu Ameryk i w tamtych warunkach jest ona byliną. U nas zwykle nie przeżywa zimy, dlatego uprawiamy ją jako jednoroczną.

Stanowisko dla szałwii szkarłatnej
Roślina najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych i przy wysokich temperaturach, na glebach żyznych i przepuszczalnych. Do obfitego kwitnienia potrzebuje sporo wilgoci, ale jest w stanie przetrwać także okresy suszy – wtedy wstrzymuje wytwarzanie kwiatów.

Szałwia - siewki

W pierwszym rzędzie siewki szałwii szkarłatnej

Uprawa szałwii szkarłatnej
Szałwię wysiewamy pod koniec marca w ciepłej szklarni lub na okiennym parapecie. Nasiona kiełkują dość równomiernie po około 10 – 15 stu dniach, a młode siewki nie są kapryśne. Do gruntu wysadzamy je po 15 maja. Najlepiej w dobrze uprawioną ziemię z dodatkiem obornika lub kompostu. Drobne z początku sadzonki szybko rozpoczynają wzrost. Na początku lipca są to już kilkudziesięciocentymetrowe rośliny o ciemnozielonych, lekko owłosionych, owalnych liściach. Pierwsze, jaskrawoczerwone kwiaty pojawiają się w drugiej połowie lipca na pędzie głównym. Potem, do końca sezonu roślina nieustannie wypuszcza pędy boczne, które szybko zakwitają. Szałwia zagęszcza się i nabiera imponujących rozmiarów. Pędy, które pierwsze zakwitły możemy przycinać lub pozostawić na roślinie, jeśli planujemy zbiór nasion. Pomimo sporych rozmiarów roślina nie musi być podpierana – dość dobrze znosi nawet mocniejsze podmuchy wiatru.
Nadziemne części rośliny ulegają zniszczeniu wraz z pierwszym jesiennym przymrozkiem. Po ich przycięciu możemy eksperymentalnie spróbować przezimować roślinę na rabacie przykrywając ją grubą warstwą ściółki. Łagodną zimę może w ten sposób przetrwać, ale gwarancji niestety nie ma.

Szałwia - początek lipca

Szałwia na rabacie – początek lipca

Szałwia szkarłatna na rabatach
Jest to świetna roślina do tworzenia wysokich rabat. Dzięki silnemu wzrostowi bardzo szybko wypełnia rabatowe przestrzenia i z innymi nasadzeniami tworzy zwartą kompozycję. Sadzimy ją m.in. jako uzupełnienie do dalii i mieczyków, z wysokimi jednorocznymi, np. szarłatami, groszkiem pachnący, kleome ciernistą, albo jako tło do niższych roślin rabatowych.

Szałwia szkarłatna dość dobrze radzi sobie z chorobami i szkodnikami i z reguły nie zawodzi w ogrodowych kompozycjach. Wrogiem tej ciepłolubnej rośliny może być jedynie zimne i mokre lato – w takich warunkach roślina znacznie spowalnia wzrost.

You might also like More from author

Leave A Reply