Piękne i pożyteczne kwiaty słonecznika
Słoneczniki zwyczajne (Helianthus annuus) to wspaniałe, niezastąpione w ogrodzie rośliny, które można wykorzystać na wiele sposobów. Wciąż nie wychodzą z mody, w ekologicznych ogrodach przydomowych po prostu powinny być, tak ze względów dekoracyjnych, jak i użytkowych.
Słoneczniki w ogrodzie użytkowym
Słoneczniki wywodzą się z Ameryki Północnej, a do Europy trafiły wraz z powracającymi emigrantami. Początkowo uprawiane ze względu na wyjątkowo ładne kwiaty, po uszlachetniających pracach hodowlanych stały się cennym źródłem wartościowych olejów spożywczych. W wielu krajach o umiarkowanym klimacie słoneczniki uprawiane są na towarowych plantacjach. Surowcem do produkcji oleju są oczywiście nasiona, licznie zebrane w okazałych koszyczkach kwiatowych. Również w ogrodach przydomowych rośliny te uprawiamy dla ich wartościowych pestek, zawierających długą listę cennych składników odżywczych.
Słoneczniki są roślinami chętnie odwiedzanymi przez pszczoły
Słoneczniki w ogrodzie ozdobnym
Słoneczniki uprawiane na rabatach kwiatowych to nie tylko prawie dwumetrowe giganty o złotożółtych kwiatach. Do dyspozycji mamy już wiele odmian w innych kolorach i o zróżnicowanym pokroju. Są to m.in. słoneczniki o brązowych lub bordowych płatkach, albo wytwarzające kilka kwiatów na jednej roślinie. Do donic i na niskie rabaty wykorzystać możemy karłowe odmiany słonecznika dorastającego do zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Niezwykle dekoracyjnie wyglądają odmiany o kwiatach pełnych, które występują zarówno w wersji maxi (dorastają do 2 m) jak i mini – rośliny karłowe.
Kup nasiona słonecznika w Sklepie NaOgrodowej.
Jak uprawiać słoneczniki
Koniecznie na stanowiskach w pełni słonecznych. Nawet półcień sprawia, że rośliny mają mniej wigoru i nie rosną tak wspaniale jak na słońcu. Słonecznik jest żarłoczny, w ciągu sezonu wytwarza rozległy system korzeniowy i ogromną masę liściową, dlatego podłoże musi być głęboko uprawione i bogate w składniki odżywcze. Grządki należy obficie zaprawić dojrzałym kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale w czasie suszy nie można zostawiać słoneczników bez podlewania, chyba że jesienią, kiedy nasiona są już prawie dojrzałe.
Kiedy siać słoneczniki
Słoneczniki najczęściej wysiewamy wprost do gruntu pod koniec kwietnia i na początku maja. Wysokie odmiany siejemy w odstępie 50 – 60 cm, po kilka ziaren w jedno miejsce. Wschody przerywamy zostawiając jedną, najsilniejszą roślinę. Niezbyt gęsty siew nasion pozwoli na uzyskanie dorodnych okazów z dużymi koszyczkami kwiatowymi.
Kiedy zbierać pestki słonecznika
Pestki słoneczników zaczynają dojrzewać w sierpniu. Rośliny z jednego terminu siewu nie muszą dojrzewać jednocześnie – dlatego warto obserwować kwiaty. Jeśli płatki są już solidnie zaschnięte, a koszyczek kwiatowy zwisa w kierunku do ziemi, możemy wyciągnąć kilka ziaren i sprawdzić stopień ich dojrzałości. Gotowe do zbioru słoneczniki powinny posiadać pestki, które całkowicie wypełniają twardą, dobrze wybarwioną łuskę nasienną.
Różnorodne zastosowania słoneczników
Słoneczniki to również wspaniałe rośliny na kwiat cięty. Do komponowania mogą być użyte samodzielnie lub jako trzon letnich, radosnych bukietów. Aby mieć jak najdłuższy dostęp do świeżych kwiatów słonecznika, potarzajmy siew ich nasion co dwa tygodnie przez cały maj i w czerwcu.
Siejąc słoneczniki pamiętajmy również, że ich nasiona to wspaniała karma dla ptaków. One dobrze o tym wiedzą i chętnie podjadają pestki wprost z naszych grządek – dlatego słoneczniki przeznaczone do zbioru warto zabezpieczyć na czas dojrzewania przewiewną siatką. Dla naszych skrzydlatych gości zostawmy jednak trochę odkrytych kwiatów. Z rabat nie usuwajmy także zbyt szybko przekwitłych słoneczników ozdobnych, których nasiona także lubiane są przez ptaki. Przy okazji korzystania ze słonecznikowej diety, z pewnością posilą się również owadami, które nie są mile widziane w naszym ogrodzie.