Muchołówka amerykańska – uprawa w mieszkaniu
Ta fascynująca roślina pochodzi z Ameryki Północnej i jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych przedstawicieli flory, z jakim możemy się spotkać. Jej największą atrakcją są liście będące jednocześnie owadożerną pułapką. Muchołówki (Dionacea) potrafią z niespotykaną wśród roślin szybkością uwięzić w liściach niczego nie spodziewającą się ofiarę. Pułapki potrafią zamknąć się w niecałą sekundę. Trawienie schwytanego w liściu owada trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Każdy liść jest zdolny tylko jednorazowo spełnić swoją funkcję i po strawieniu pokarmu zamiera. Dionaea jest rośliną bagienną, rosnącą na kwaśnych, ubogich w składniki pokarmowe glebach. Ze względu na wytworzenie alternatywnego mechanizmu pozyskiwania substancji odżywczych gatunek ten w znacznym stopniu zredukował system korzeniowy na rzecz wysoce wyspecjalizowanych liści. Muchołapki są roślinami dość łatwymi w uprawie. Przestrzegając kilku podstawowych zaleceń uzyskamy ozdobę i niecodzienną atrakcję w mieszkaniu.
Nawożenie
Rośliny nie wymagają nawożenia. Najbardziej efektywną formą odżywiania jest łapanie owadów, ich trawienie i pozyskiwanie w ten sposób substancji odżywczych.
Fot. Joe MiGo Wikipedia
Podlewanie
Rośliny są bardzo wrażliwe na zasolenie gleby, dlatego powinniśmy do ich podlewania używać przegotowanej i odstanej wody. Muchołówka wymaga bardzo regularnego i intensywnego podlewania. Najlepiej robić to nalewając wodę do podstawki i pozwalając jej swobodnie podsiąkać ku górze. Doniczki do uprawy powinny być zaopatrzone w kilka otworów umożliwiających swobodny odpływ nadmiaru wody.
Temperatura i światło
Muchołówka w okresie letnim wymaga nieograniczonego dostępu do światła dziennego optymalnie przez 12 godzin dziennie. Najlepiej będzie rosnąć w miejscach silnie nasłonecznionych. Jeśli ograniczymy jej dostęp światła, to zaobserwujemy, że ogonki liściowe ulegną znacznemu wydłużeniu, a kolejne wyrastające pułapki będą mniejsze.
W okresie wiosennym i letnim, kiedy wegetacja jest najbujniejsza rośliny świetnie czują się w wysokich temperaturach dochodzących nawet do +35oC. W lecie doniczki z muchołapkami możemy wystawiać do ogrodu lub na taras. Należy dbać o to, żeby rośliny nie pozostawały na zewnątrz, jeśli nocne temperatury spadną poniżej +10oC. W czasie zimowych miesięcy rośliny przechodzą okres spoczynku. Wtedy temperatura otoczenia powinna być utrzymywana w przedziale od 0oC do +15oC.
Zimowy spoczynek roślin jest niezbędny do ich późniejszego prawidłowego rozwoju a zapewnienie im optymalnej temperatury w tym okresie może stanowić najtrudniejsze wyzwanie. Dlatego warto zawczasu zastanowić się gdzie będziemy przechowywać rośliny w czasie zimy.
Przesadzanie roślin
Muchołapki przesadzamy co dwa lata w celu wymiany podłoża na nowe. Ze względu na bardzo słaby system korzeniowy musimy to robić bardzo delikatnie i ostrożnie. Po wyciagnięciu rośliny ze starej doniczki, delikatnie usuwamy ziemię oczyszczając bryłę korzeniową. Umieszczamy roślinę w nowej doniczce i delikatnie obsypujemy mieszaniną kwaśnego torfu i piasku.
Zachęcamy do podjęcia uprawy tych niecodziennych roślin. Za odrobinę systematyczności i uwagi z naszej strony odwdzięczą się nam unikalnym spektaklem, jaki natura będzie nieprzerwanie odgrywać w naszym domowym zaciszu.