Lilie w rozmiarze XL
Lubimy rekordy w różnych dziedzinach życia. Jeśli chcielibyśmy poszukać rekordowej wielkości kwiatów rabatowych, zwróćmy uwagę na lilie. Szczególnie na te z grupy mieszańców OT (orienpet), czyli krzyżówek lilii orientalnych i trąbkowych. To są prawdziwe ogrodowe nowości.
Grupa powstała w drugiej połowie XX w. Rośliny te w ciągu ostatnich lat z dużym powodzeniem zasiedlają coraz więcej ogrodów, a ich imponująca uroda przysparza im wielu zwolenników. Te ciekawe mieszańce są tolerancyjne na choroby i dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, czego np. nie można powiedzieć o liliach orientalnych. Wiele odmian, jeśli przykryjemy je na zimę solidną warstwą ściółki, przetrwa w ogrodzie nasze mroźne zimy. To zimowanie jest o tyle istotne, że z roku na rok lilie rozrastają się, wytwarzając coraz dłuższe pędy i coraz więcej kwiatów. Zasiedziałe okazy wielu odmian OT dorastają do 2 metrów wysokości (czasem 2,5). Mogą też wykształcić do 60 pięknie pachnących kwiatów na pędzie.
Zasady pielęgnacji lilii OT
1. Wybierz stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, w miejscu osłoniętym od wiatru.
2. Dobrze przygotuj glebę: powinna być przepuszczalna i głęboko uprawiona z dużą ilością substancji organicznych (kompost lub przekompostowany obornik).
3. Posadź cebulę na głębokość około 20 cm. Najlepszy termin sadzenia to wczesna wiosna.
4. Zapewnij roślinom podpory – pędy z ciężkimi kwiatami łatwo mogą się wyłamać w czasie deszczu lub wiatru.
5. Rabatę z liliami systematycznie odchwaszczaj; podlewaj, gdy ziemia mocno przeschnie.
6. Po kwitnieniu obetnij zaschnięte kwiatostany.
7. Jesienią po dużym przymrozku zetnij blisko ziemi ulistniony pęd.
8. Gdy ziemia lekko zmarznie, przykryj rabatę z liliami warstwą liści, słomy lub innej ściółki.