Ogród Botaniczny w Powsinie
Położony kilka kilometrów od Warszawy, Ogród Botaniczny w Powsinie powołany został przez Polską Akademię Nauk w 1974 r., ale dla zwiedzających placówkę otwarto dopiero w 1990 roku. Na rozległym, podmiejskim terenie znalazło się wiele miejsca na różnorodne kolekcje roślin dzikich, ozdobnych i użytkowych.
Do najciekawszych zaliczyć należy bogatą kolekcję roślin cebulowych i kłączowych, zawierającą m.in. tulipany, kosaćce, lilie, dalie, pacioreczniki i mieczyki. W czerwcu uwagę zwraca imponujace rosarium, gdzie zgromadzono kilkaset taksonów róż. W arboretum natomiast znajduje się m.in. duża kolekcja różaneczników, azalii i magnolii. Znaczną cześć ogrodu zajmują rabaty bylinowe z roślinami o zróżnicowanym terminie kwitnienia, poczynając od wczesnej wiosny aż do jesieni. W Powsinie zgromadzono również wiele taksonów roślin sadowniczych uprawianych wcześniej na terenie Polski. Wiosną zakładany jest również wzorcowy warzywnik, gdzie na zadbanych grządkach można podejrzeć bujnie rosnące marchewki, dynie, fasolki i wiele innych popularnych warzyw. Zwolennicy roślinności górskiej znajdą tu botaniczne ciekawostki w sporym alpinarium. W ogrodowych szklarniach natomiast można podziwiać roślinność śródziemnomorską i tropikalną.
Na terenie ogrodu funkcjonuje także Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym prowadzone są dla młodzieży zajęcia praktyczne i teoretyczne z zakresu biologii i ekologii. Ogród stanowi także bogate zaplecze dla studentów i pracowników naukowych nauk przyrodniczych.
Odwiedzając ogród w Powsinie łatwo zapomnieć o wiejkomiejskim hałasie i tłoku. Warszawiacy chętnie korzystają z tej możliwości, szczególnie w weekendy i w czasie wakacji, kiedy bez pośpiechu można spacerować zagubionymi wśród roślinności ścieżkami.
Więcej informacji znajdziesz Tu.