Ciekawe kwiaty jednoroczne

1

Ogród nie powinien co roku wyglądać tak samo. Brak zmian prowadzi do znudzenia, a przecież nie tego oczekujemy po zielonym zakątku wokół domu, czy na balkonie. Oczywiście nie zawsze musimy dokonywać zmian gruntownych – bo przecież nie chodzi o dodanie sobie nowych obowiązków. Nowy, odświeżony wygląd ogrodu bez kłopotu uzyskamy sadząc rośliny jednoroczne i kwitnące latem cebulki kwiatowe. Niech co roku będą inne – tak aby rabaty zaskakiwały nowymi kolorami, albo jeśli chcemy utrzymać niezmienioną tonację barwną,  kształtami kwiatów. Ciekawych odmian do corocznych nasadzeń z pewnością nie zabraknie – trzeba tylko zainteresować się tym, jakie nasiona pojawiają się w sprzedaży, albo co kwitło w zeszłym roku u sąsiadki. Czy zwróciliście może uwagę na takie rośliny:

 

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Czarnuszka

Na stanowiskach naturalnych rośnie w krajach śródziemnomorskich, Azji i Afryce Północnej. Nie jest zbyt wymagająca co do gleby – zasiedla nasłonecznione stanowiska skaliste, jałowe nieużytki. Zakwita już po dwóch miesiącach od wysiewu nasion wykształcając oryginalne, delikatne kwiatostany i pierzaste liście. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia, jeśli ją wysiejemy w marcu – kwietniu (wprost do gruntu). Późniejszy siew zapewni kwitnienie czarnuszki  aż do jesieni. Czarnuszka dorasta do 40-50 cm, jest rośliną dekoracyjną nie tylko ze względu na kwiaty, które znakomicie spisują się także w wazonie. Bardzo ozdobne są również pędy z owocami wykorzystywane do suchych bukietów. Czarnuszka dość łatwo samoistnie rozsiewa się z nasion, raz posiana może pojawiać się w ogrodzie przez kilka sezonów.

Porcelanka (Nemophila maculata)

Porcelanka

Niska roślina o płożących pędach, tworząca zwarte poduchy kwiatów o ciekawym zabarwieniu – szczególnie interesujące są odmiany o prawie czarnych płatkach z białą obwódką (Porcelanka ‘Penny Black’) lub białe z granatowymi plamkami. Wysiewamy ją wprost do gruntu w kwietniu lub maju, a pierwsze kwiaty pojawiają się już w czerwcu. Porcelanka znosi delikatne zacienienie. Sadzimy ją na niskich rabatach, w ogródkach skalnych, sprawdza się również w skrzynkach balkonowych.

Nemezja powabna (Nemesia strumosa)

Nemezja

Jest delikatną rośliną osiągająca około 15-25 wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, o glebie próchnicznej i przepuszczalnej. Dzikie gatunki nemezji rosną na terenach nadmorskich i nieużytkach w Afryce Południowej. Nemezja ogrodowa jest wrażliwa na niedobór wody, w okresach suszy wymaga podlewania, bo inaczej gubi kwiaty. Zakwita w pełnej palecie barw. Kwiaty mogą być także dwubarwne – przy czym szczególnie ciekawe są połączenia dwóch czystych kolorów, np. białego i czerwonego lub białego i niebieskiego. Nemezję sadzimy w ogrodach skalnych, na niskich rabatach i pojemnikach. Wysiewamy ja wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja, kwiaty pojawiają się po 10-12 tygodniach od siewu. Nemezja kwitnie do września.

Pantofelnik całolistny (Calceolaria integrifolia)

Pantofelnik

Ciekawa roślina jednoroczna uprawiana z rozsady (w swojej ojczyźnie Chile w cieplejszym klimacie jest to wieloletni półkrzew). Zwraca uwagę ze względu na intensywnie żółte kwiaty. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną w ciepłym pomieszczeniu, na rabaty przenosimy w połowie maja. Kwitnie intensywnie do końca sezonu wegetacyjnego.

Kleome ciernista (Cleome spinosa)

Kleome

Pochodzi z Ameryki Południowej (rośnie w Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Urugwaju), gdzie dorasta do 150 cm wysokości. Odmiany ogrodowe są nieco niższe (ok. 100cm), ale i tak tych roślin nie da się nie zauważyć na rabacie. Kleome zakwita w odcieniach różu, fioletu i na biało. Nasiona trzeba wysiać w marcu – kwietniu w szklarni (rośliny są wrażliwe na niską temperaturę). Na miejsca stałe wysadzamy w połowie maja. Kwitnienie rozpoczyna się od lipca i trwa aż do jesieni. Kwiaty kleome nadają się do wazonów – świeżość zachowują przez prawie dwa tygodnie.

Onętek pełny (Cosmos bipinnatus)

Onętek

Odmiana popularnej rośliny ogrodowej o ciekawych, wielopłatkowych kwiatach. Ma niezbyt duże wymagania glebowe. Lubi stanowiska słoneczne, o glebie przepuszczalnej. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Onętek zakwita w lipcu, a kwiaty pojawiają się aż do jesieni. Ze względu na osiągane rozmiary (około 100 cm), onętek sadzimy na wysokich rabatach, najlepiej w dużych kępach.

 

Rośliny jednoroczne wysiewane w naszych ogrodach pochodzą z różnych stref klimatycznych, cechują się również zróżnicowanym cyklem wegetacyjnym. W zależności od ich wymagań cieplnych oraz okresu od wysiewu nasion do wykształcenia kwiatów siejemy je wczesną wiosna bezpośrednio do gruntu lub sadzimy z rozsady. Uprawa z rozsady może być w zasadzie stosowana dla wszystkich roślin jednorocznych – bo możemy dzięki niej przyśpieszyć kwitnienie (nasiona wysiewamy do oddzielnych doniczek, nie stosujemy pikowania). Jednak w praktyce te, które zakwitają stosunkowo szybko i nie są wrażliwe na chłody (np. czarnuszka i porcelanka)  najlepiej siać wprost do gruntu – aby zminimalizować nakład pracy. Wcześniejszy wysiew w szklarni lub inspekcie konieczny jest w przypadku kwiatów o dłuższym okresie wegetacji i nietolerancyjnych dla niskich temperatur  (np. kleome). Dzięki temu zabiegowi uzyskamy rośliny kwitnące już od pierwszych dni lata.

 

You might also like More from author

1 Comment

  1. Janka says

    Bardzo ciekawy artykuł i prześliczne kwiaty ! 🙂

Leave A Reply