Ogrodowe DIY – zobacz, co możesz zrobić samemu

0

Każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, aby jego działka prezentowała się najlepiej, jednak nie każdy wie, że wcale nie trzeba wydawać fortuny na ozdoby ogrodowe czy renowację mebli. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie kilku efektownych pomysłów, które będziesz w stanie zrealizować samodzielnie nawet jeśli nie jesteś wytrawnym majsterkowiczem. Wystarczą jedynie podstawowe narzędzia, kilka tanich materiałów oraz odrobina wolnego czasu!

Półki ze skrzynek i palet

Półki wykonane ze skrzynek i palet są w ostatnich latach prawdziwym przebojem i często wykorzystuje się je we wnętrzach w stylu industrialnym. Dobrze sprawdzą się także w ogrodzie. Warto sprawdzić, czy sklepy bądź magazyny w Twojej okolicy nie dysponują niepotrzebnymi drewnianymi skrzynkami bądź paletami. Można wykonać z nich półki, regał albo ogrodowy stolik. Pierwszym krokiem powinno być wyszlifowanie drewna przy użyciu papieru ściernego o dużej ziarnistości (np. P50), po usunięciu największych bruzd i nierówności posłuż się delikatniejszym papierem ściernym (np. 180 czy 200). Jeśli zauważysz ubytki, możesz uzupełnić je masą szpachlową. Następnie przy użyciu wilgotnej szmatki dokładnie oczyść drewniane elementy i pozostaw do wyschnięcia. Aby mebel posłużył Ci dłużej, pokryj go impregnatem nakładanym przy pomocy pędzla. Kolejnym krokiem jest malowanie  – jeśli chcesz, aby półka zachowała naturalny, drewniany wygląd, skorzystaj z lakierobejcy, jeżeli natomiast wolisz bardziej intensywne kolory, posłuż się emalią akrylową. Po wyschnięciu farby można przystąpić do montażu – ustaw palety bądź skrzynki w pożądany kształt i połącz je przy pomocy metalowych płaskowników bądź kątowników (kątowniki wykorzystywane są w przypadku łączeń narożnych), śrub, wkrętaka oraz wiertarki. Jeśli chcesz, aby mebel był ruchomy, możesz przykręcić od spodu małe kółka.

Własnoręczne odnawianie zniszczonych mebli ogrodowych

Wybór techniki używanej przy odnawianiu starych mebli stojących w ogrodzie zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane, inaczej będziemy postępować przy drewnianych ławkach a inaczej odnawiając metalowy stary regał w spiżarni. Meble drewniane pokryte łuszczącą się farbą albo zużytym impregnatem oczyść przy pomocy papieru ściernego o dużej ziarnistości. Podobnie jak w przypadku budowy półek z palet warto następnie posłużyć się nieco drobniejszym, delikatniejszym papierem. Po umyciu i wysuszeniu mebli użyj impregnatu, najlepiej bezbarwnego. Kolejnym krokiem jest malowanie. W przypadku mebli w kolorze naturalnego drewna użyj lakierobejcy, jeśli jednak wolisz bardziej wyraziste, możesz posłużyć się farbą akrylową do drewna bądź farbą kredową. Farbę najwygodniej nakładać przy pomocy pędzla bądź niewielkiego wałka. Pamiętaj o rozcieńczeniu farby przed przystąpieniem do malowania. Malowaniem najlepiej zająć się wiosną lub wczesną jesienią – malowanie w zbyt wysokiej temperaturze może poskutkować pękaniem farby. Meble plastikowe maluj przy pomocy farby akrylowej, kredowej, najlepiej jednak użyć specjalnej farby przeznaczonej do plastiku. Takie farby są dostępne także w sprayu – podczas nakładania farby w sprayu pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego dystansu (około 15-20 cm od malowanego mebla). Stare metalowe meble ogrodowe oczyść z rdzy przy pomocy drucianej szczotki bądź szlifierki (użyj papieru o wysokiej ziarnistości, a następnie posłuż się bardziej delikatnym papierem). Meble najpierw zagruntuj farbą podkładową, a po wyschnięciu pomaluj farbą przeznaczoną do metalu. Podczas malowania unikaj gwałtownych ruchów i staraj się nakładać farbę bez smug.

Lampki ogrodowe

Najprostszym pomysłem na samodzielne wykonanie prostych lampek ogrodowych jest posłużenie się drucikami LED przypominającymi nieco lampki choinkowe. Wybierz modele zasilane energią z baterii (najczęściej wykorzystywany jest model AA), gdyż dzięki temu unikniesz konieczności korzystania z kontaktu. Do wykonania efektownej lampki przydatne mogą być szklane naczynia takie jak słoiki czy butelki. Włóż do naczynia druciki i nadaj im zamierzony kształt. Pamiętaj, że element zawierający baterię i włącznik musi być zabezpieczony przed działaniem deszczu czy śniegu – umieść go w zadaszonej przestrzeni albo zakryj, na przykład przy pomocy folii aluminiowej. Lampkę możesz umieścić na ziemi, podwiesić na drucie albo przymocować ją do tyczki (na przykład przy pomocy superglue) i wbić w ziemię.

You might also like More from author

Leave A Reply