Ogród florystki

0

O swoim ogrodzie na Kaszubach, w miejscowości Nowa Karczma opowiada Hanna Smuczyńska – florystka FLORA Nowa Karczma. Jej ogród wygląda przepięknie przez okrągły rok dzięki zastosowaniu odpowiednich gatunków i tworzeniu aranżacji roślinnych w donicach. Hanna ogród obsadziła według klucza florystycznego. W sezonie z roślinności tworzy piękne kompozycje na śluby i inne okazje.

 

Nasz ogród jest młody, ma dopiero trzy lata. Znajdują się w nim naturalistyczne rabaty, ogród ziołowy, mały warzywnik w skrzyniach, szklarnia z inspektem oraz specjalna część z rabatami „na kwiat cięty”. Uprawiam w nim rośliny, które mogę wykorzystać w swojej pracy jako florystka: krzewy (derenie, leszczyny, pęcherznice), pnącza (chmiel, powojnik, bluszcz, winobluszcz), byliny (ostróżki, przetacznik, przywrotnik ostroklapowy, driakiew kaukaska, hosty) oraz rośliny jednoroczne takie jak np. różne odmiany szarłatu, cynie, kraspedie, driakiew, proso, aminki. Kwiaty z ogrodu są bardzo modne w florystyce ślubnej, a więc korzystam z nich przez cały sezon. Wszystkie uprawiane są ekologicznie i z… miłością.

Lato na rabatach i w donicach

Na letnie bukiety uwielbiam uprawiać dalie – to naprawdę wdzięczne rośliny. Cieszę się, że wróciły do łask i stały się znowu modne. Na pewno powiększę swoją kolekcję o ich nowe odmiany. Bardzo lubię obsadzać donice. Mam ich dużo i nie mogę się oprzeć przed zakupem kolejnych. Zaletą uprawy roślin w donicach jest możliwość zestawiania ich na różne sposoby, powstają wówczas ciekawe kompozycje. Część donic już czeka na wiosnę. Jesienią posadziłam w nich cebulki wiosennych kwiatów: różne odmiany tulipanów, narcyzów, szachownic. Lubię jak ogród zmienia się wraz z porami roku i jest przyjazny dla zwierząt. Właśnie dlatego posadziliśmy w nim dużo kwitnących roślin, które są pożyteczne dla ptaków i owadów.

 

Ogród zimą

Rośnie też u nas dużo traw ozdobnych (np. ostnica cieniutka ‘Pony Tails’), które pięknie łapią światło, kołyszą się na wietrze i są ozdobą szczególnie zimą.

Przed szklarnią stoi stara beczka i stół na nogach po maszynie do szycia. Ustawiam tutaj sezonowe dekoracje z różnych roślin i ozdób ogrodowych. W zimowych donicach rosną werbeny patagonskie z ostnicą – ich zasuszone pędy i kwiatostany wyglądają teraz bardzo atrakcyjnie. Cały sezon zdobiły ogród, a teraz zimą, oszronione, są niesamowicie efektowne. Część roślin pozostawionych w donicach na zimę (wrzosy, bluszcze, skimmie, trawy ozdobne, kalocefalusy), wygląda nadal bardzo ciekawie i upiększają wszystkie zakątki ogrodu.

Ptaki w zimowym ogrodzie

Dzięki temu, że regularnie dokarmiamy ptaki, zimowy ogród tętni życiem. Na wigwamie, który latem podpiera bujne pędy fasoli powiesiliśmy karmnik – każdego dnia wypełniamy go nasionami słonecznika. Schowany został pod czapką z igliwia, dzięki temu jest bezpieczny i przytulny – osłonięty od ptaków drapieżnych i od wiatru. W nowym sezonie znowu będzie służyć jako podpora do warzyw lub pnących kwiatów, ale póki co zimą, pełni zupełnie inną funkcję.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply