Najgroźniejsze szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe to część wystroju wnętrz. Każdemu zależy, by czuć się w domu komfortowo, a zieleń sprawia, że poprawia się nastrój. Co jednak, gdy piękne okazy, które pielęgnujemy na parapetach i w innych częściach domu, niespodziewanie zaatakują szkodniki? Nagle pojawiają się małe psotniki? Co zrobić, gdy kwiatami zainteresują się, groźne szkodniki? Czytaj dalej – znamy skuteczne sposoby!
Szkodniki roślin doniczkowych – rodzaje
Niestety, można długo wymieniać, jakie szkodniki mogą zaatakować roślinę doniczkową. Często są to robaki, które szybko mogą zaprzepaścić lata troski o daną roślinę. Poniżej przegląd najbardziej znanych szkodników, sprawdź czy któraś z charakterystyk pasuje do Twojego przypadku.
Przędziorki
Najczęściej atakują krotony, figowce, palmy i bluszcze! Jak je rozpoznać? Tutaj sprawa jest prosta – to małe roztocza, które tworzą drobne pajęczynki. Na liściach rośliny mogą zacząć występować żółto-białe plamy, co doprowadzić może do wymierania. Sposób na te szkodniki to przede wszystkim zraszanie rośliny, bo przędziorki uwielbiają suche powietrze… Przy niewielkiej liczbie tego typu szkodników można znacząco ograniczyć ich występowanie, opryskując rośliny czystą wodą lub wodą z detergentem.
Mszyce
Czas bardzo groźne dla roślin doniczkowych mszyce, na które lekarstwem może okazać się soda na mszyce – domowy i efektywny sposób! Jak wyglądają ci mali intruzi? Mogą mieć skrzydełka, ale nie jest to wyznacznik… Atakują liście roślin doniczkowych przez co one skręcają się, a później zmieniają kolor na żółty. Na rynku znajdziemy sporo chemicznych preparatów, które zwalczą mszyce, jednak warto w pierwszej kolejności sięgnąć po sodę. Jakie rośliny mszyce kochają? Obserwujcie fikusa, poinsecję, niecierpka i azalię.
Wełnowce
Gdy coś dzieje się z rośliną doniczkową, warto wykluczyć obecność wełnowców. Najłatwiej poznać je po białych punktach, które są larwami tych szkodników. Powodują opadanie liści! Tutaj też warto najpierw spróbować domowego sposobu – przecierać roślinę wodą z płynem do naczyń lub alkoholem. Wełnowce uwielbiają zwłaszcza palmy, kaktusy, oleandry, krotony i asparagusy.
Ziemiórki
Ziemiórki są na tyle groźne i przebiegłe, że niestety nie widać ich „na pierwszy rzut oka”. Gdy poruszymy ziemią w doniczce, naszym oczom ukażą się małe owady, które wyglądem przypominają muszki owocówki. Te małe szkodniki mogą doprowadzić roślinę do obumarcia, bo dosłownie zjadają jej korzenie! Do zwalczenia ich poleca się pałeczki Provado, ale także można zastosować tabliczki lepne.
Dlaczego rośliny doniczkowe są narażone na choroby i atakowanie przez szkodniki?
Niestety, każdego, kto dba o rośliny doniczkowe, nie jeden raz zaskoczył widok marniejących liści. Roślina cieszyła oko, a nagle coś niedobrego się z nią dzieje… Często przyczyna takiej sytuacji to niewłaściwa pielęgnacja, która zachęciła szkodników do pojawienia się w ziemi lub na liściach właśnie tej rośliny doniczkowej.
Najczęstsze błędy to:
-
przelanie ziemi,
-
niedostateczne podlewanie,
-
zbyt wysoka lub niska wilgotność powietrza.
Szkodniki roślin doniczkowych – podsumowanie
Szkodniki roślin doniczkowych mogą stopniowo doprowadzić do ich obumarcia. Jeśli kwiat doniczkowy marnieje należy dokładnie mu przyjrzeć i jak najszybciej zastosować skuteczny preparat przeciwko szkodnikom, by uratować roślinę, o którą na co dzień tak bardzo dbamy. Na portalu Magazyn.Ceneo.pl znajdziesz więcej porad odnośnie zwalczania szkodników i dbania o rośliny domowe i ogrodowe.