Jak pędzić rośliny cebulowe
W styczniu i lutym nic tak nas nie ucieszy, jak pierwsze rozkwitające cebulki w doniczce ustawionej na kuchennym stole lub parapecie. Nie musimy wcale czekać, aż zakwitną w ogrodzie czy w balkonowych skrzynkach – z łatwością możemy je sami umiejętnie podpędzić dla domu czy mieszkania. Zapewniając roślinom cebulowym rzekomą zimę, a następnie przenosząc je w ‘wiosenne warunki’ ciepłego pomieszczenia – możemy nakłonić wiele wiosennych perełek do wcześniejszego kwitnięcia. Wystarczy zapewnić im kilka tygodni w chłodnym, ciemnym garażu lub piwnicy. Oto łatwy przepis jak pędzić szafirki, narcyzy oraz hiacynty.
Szafirek (Muscari) jest bardzo łatwą rośliną do pędzenia. Idealnie nadaje się do sadzenia w doniczkach, doskonale kwitnie w domu – i to na miesiąc lub dwa przed zakwitnięciem w ogrodzie.
Z a k u p – szafirki to małe, tanie cebulki. Wyglądają najlepiej posadzone w dużych ilościach, więc nie oszczędzajmy przy zakupie cebulek. Pamiętajmy jednak aby były one twarde w dotyku. To, że są już podkiełkowane nie ma większego znaczenia.
P o d ł o ż e – cebulki kwiatowe lubią dobrze przepuszczalne podłoże. Powinno być wilgotne, lecz nigdy nie mokre.
D o n i c a – szafirki maja zazwyczaj mocno rozrośnięte korzenie, więc najlepiej jest posadzić je w wąskich, ale wysokich doniczkach.
J a k g ł ę b o k o s a d z i ć – szafirki sadzimy pod samą powierzchnią podłoża ogrodniczego.
T e m p r a t u r a – cebulki przechowujemy w zimnym (poniżej 10oC) pomieszczeniu przez 10 do 15 tygodni. Zaciemnienie należy im zapewnić na 13 tygodni. Gdy wytworzą się już pełne kwiatostany wnosimy rośliny do domu i cieszymy się kwiatami.
P o d l e w a n i e – podłoże należy utrzymywać w stanie wilgotnym. Podczas kwitnienia cebulki podlewamy z nawozem.
I l e c z a s u d o k w i t n i e n i a – od posadzenia cebulek do kwitnienia potrzeba 16-tu tygodni.
C o p o t e m – szafirki można przechowywać w doniczce aż do czasu następnego pędzenia, można je również wysadzić do ogródka. Pamiętajmy jednak, że roślina ta szybko się rozrasta, więc warto jest się zastanowić gdzie ją posadzić tak, aby w przyszłości nie zdominowała innych mieszkańców rabat.
Hiacynt (Hyacinthus) to jeden z najbardziej pachnących kwiatów wiosennych. Wystarczy tylko jeden kwitnący hiacynt, aby całe mieszkanie czy dom wypełniły się słodkim zapachem. Najbardziej pachnące są zazwyczaj ciemne i niebieskie odmiany.
Z a k u p – w sklepie można kupić dwa rodzaje hiacyntów: ogrodowe i preparowane, ale wszystkie można pędzić w domu. Różnica polega na tym, że preparowane hiacynty zakwitną w domu o wiele wcześniej niż te ogrodowe. Przy zakupie wybieramy twarde i czyste cebule (bez widocznych oznak pleśni). Jeśli z cebul zaczynają wyrastać już pędy, to nie należy się tym martwić, jeśli nie są one dłuższe niż 2,5cm.
P r z y g o t o w a n i e d o s a d z e n i a – hiacynty możemy sami spreparować przed pędzeniem. Wystarczy po zakupie umieścić je na 4 – 6 tygodni w papierowych woreczkach na dolnej półce lodówki. Z i e m i a – cebule hiacyntów właściwie nie muszą mieć wcale podłoża w doniczce, wystarczy aby ich korzenie były zanurzone w wodzie. Oczywiście można je również posadzić w doniczkach w dobrze przepuszczalnym podłożu, które powinno być zawsze wilgotne lecz nigdy mokre! Na dnie doniczki należy ułożyć 2cm warstwę drenażu – nie sadzimy cebulek w doniczkach bez dziurki w dnie! Pamiętajmy, że cześć zielona i kwiaty hiacyntów są dosyć ciężkie, tak więc powinny być porządnie „zakotwiczone” w doniczce.
J a k g ł ę b o k o s a d z i ć – jeśli sadzimy je w ziemi ogrodniczej, to „ramiona” cebulki powinny być zaraz pod jej powierzchnią. Dla urozmaicenia można wypełnić słoiczki, miseczki, szklaneczki lub specjalne wazoniki do cebulek hiacyntów wodą, a następnie w nich zanurzyć same (!) korzenie cebul. Jeśli woda dosięgnie samej cebuli, to ta niestety szybko zgnije. Wodę zmieniamy raz w tygodniu.
T e m p e r a t u r a – hiacynty potrzebują okresu chłodzenia. Donice powinny być pozostawione w temperaturze poniżej 10oC i w zaciemnieniu przez około 10 do 15 tygodni – takie warunki oszukają cebule, iż nadeszła zima. Aby szybko zakwitły przenosimy je do cieplejszego i jaśniejszego pomieszczenia ( powyżej 15oC) czyli do wiosny – wtedy zaczynają kwitnąć.
I l e c z a s u – cebulki hiacyntów zakwitną w 2-3 tygodnie po przeniesieniu ich z chłodnego pomieszczenia do ciepłego mieszkania lub domu.
C o p o t e m – preparowne hiacynty zużywają całą swoją energię na tak wczesne i obfite kwitnienie, więc nie są zazwyczaj wysadzane do ogrodu, lecz wyrzucane na kompost.
Narcyz (Narcissus) – do pędzenia najbardziej odpowiednie są odmiany pachnące i te o mniejszych kwiatach oraz liściach. Świetnie prezentują się posadzone w grupach po 3 – 5 – 7 lub 10 w misach, donicach lub innych pojemnikach. Proponowane odmiany to: ‘Paper White’, ‘Grand Soleil d’Or’, ‘Tete-a-Tete’ oraz ‘Thalia’.
Z a k u p – cebule muszą być twarde w dotyku, przerośnięte pędy nie są problemem – i tak zakwitną.
P o d ł o ż e – z cebulami narcyzów postępujemy podobnie jak w przypadku hiacyntów – potrzebują dobrze przepuszczalnej ziemi ogrodniczej, mogą również rosnąć w samej wodzie.
D o n i c e – duże i głębokie donice są najlepsze, ponieważ narcyzy maja bardzo rozwinięty system korzeniowy.
J a k g ł ę b o k o s a d z i ć – za raz pod samą powierzchnią ziemi ogrodniczej, tak aby wystawały tylko ich szyjki.
T e m p e r a t u r a – aby narcyzy pięknie kwitły trzeba zapewnić im 10 – 15 tygodni w temperaturze poniżej 10oC. Po posadzeniu najlepiej jest wstawić je do ciemnego pomnieszczenia, ale jak tylko pokarzą się pierwsze pędy należy ustawić je na słonecznym parapecie. Narcyzy potrzebują bardzo duzo światła.
I l e c z a s u – odmiana ‘Paper White’ potrzebuje zaledwie 5 – 6 tygodni, pozostałe zazwyczaj 16 – 18 tygodni.
C o p o t e m – mocno pachnące odmiany narcyzów zazwyczaj nie są odporne na mrozy. Pozostałe odmiany możemy wysadzic do ogrodu lub do donic ogrodowych.